Solidar Śląsko Dąbrow

Kiedy warto pomyśleć o przydomowej oczyszczalni

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wystartował z nowym, pilotażowym programem. Od 1 lipca właściciele i współwłaściciele budynków mieszkalnych znajdujących się na terenie województwa śląskiego mogą się starać o środki na uruchomienie przydomowej oczyszczalni.

Na zakup i montaż przydomowej oczyszczalni o wydajności nie wyższej niż 7,5 metra sześciennego na dobę można pozyskać dotację wynoszącą do 50 proc. wartości kwalifikowanej zadania, ale nie więcej niż 8 tys. zł. Na realizację całego programu katowicki Fundusz przeznaczy 1 mln zł. Wnioski będą przyjmowane do końca tego roku lub do wyczerpania puli środków.

Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach zaznacza, że przydomowa oczyszczalnia, to dobre rozwiązanie w sytuacji braku możliwości podpięcia budynku do sieci kanalizacyjnej. – Najprostszym i najwygodniejszym sposobem odprowadzania ścieków jest kanalizacja miejska. Niestety w naszym regionie jest wiele gmin, których mieszkańcy borykają się z brakiem sieci centralnej. I nic nie wskazuje na to, żeby kiedykolwiek mogła powstać, ze względu na ukształtowanie terenu oraz związane z tym gigantyczne koszty i nieopłacalność inwestycji – mówi.

Więcej informacji na temat programu „Przydomowa Oczyszczalnia”, a także regulamin naboru wniosków oraz niezbędne dokumenty do pobrania można znaleźć na stronie internetowej Funduszu: www.wfosigw.katowice.pl.

Aga
źródło foto: yayimages.com