Karawan, trumna i policjanci widma. Protest przed Kancelarią Premiera
Przed Kancelarię Premiera przyjechał karawan z trumną, na której umieszczono tabliczkę z napisem „Polska Policja”. W ten sposób policjanci zrzeszeni w „Solidarności” chcieli zademonstrować swój sprzeciw wobec finansowej i kadrowej zapaści w policji.
W symbolicznej ceremonii pogrzebowej protestujący użyli też kilkudziesięciu wyciętych tektury sylwetek umundurowanych policjantów. – To nowy model funkcjonariusza – policjant widmo, model 2025 – poinformował jeden z organizatorów happeningu Mirosław Soboń, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Funkcjonariuszy i Pracowników Policji Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. – Ten policjant widmo to produkt braku reakcji rządzących na dramatyczną sytuację w policji. Fizycznie jest, nie ma żadnych oczekiwań, jest dostępny całą dobę, ale w praktyce nikomu nie pomoże, nikogo nie ochroni, pozostanie cyferką w statystyce – wyjaśnił.
Wśród głównych problemów polskiej policji protestujący już od długiego czasu wskazują rosnącą liczbę wakatów. Np. w garnizonie śląskim odsetek nieobsadzonych etatów sięga 14 proc., a niektórych jednostkach nawet 19 proc. Związane to jest m.in. z wynagrodzeniami, których poziom nie jest, zdaniem związkowców atrakcyjny rynkowo i nieadekwatny w stosunku do wymagań, odpowiedzialności oraz zagrożeń, z jakimi wiąże się służba w policji.
W trakcie happeningu protestujący policjanci przedstawili treść petycji kierowanej do szefa rządu Donalda Tuska, a następnie zanieśli ją do Kancelarii Premiera. W petycji sformułowany został m.in. postulat podwyższenia uposażeń i wynagrodzeń dla funkcjonariuszy i pracowników policji od 1 stycznia 2025 roku o 1500 zł na etat. – Zawarliśmy też postulat, aby środki finansowe, jakie pozostały z etatów nieobsadzonych zostały pilnie przekazane do jednostek terenowych i podzielone proporcjonalnie do liczby wakatów, i żeby ten proces odbywał się przy udziale i za zgodą strony społecznej – podkreślił przewodniczący.
Kolejny postulat zawarty w petycji dotyczy uchwalenia nowej ustawy o policji. Obecnie obowiązująca ustawa powstała w 1990 roku i zdaniem związkowców nie przystaje do obecnych realiów. W sumie w petycji zawarto 11 postulatów.
– Wnosimy o podjęcie pilnych działań zapobiegających dalszemu pogłębianiu się paraliżu instytucjonalnego Policji oraz przywracających jej prestiż i zaufanie społeczeństwa – napisali autorzy w podsumowaniu petycji.
Happening przed KPRM przygotowali związkowcy z międzyzakładowych organizacji NSZZ „Solidarność” Funkcjonariuszy i Pracowników Policji Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, Regionu Mazowsze, Regionu Opole, Regionu Podbeskidzie, Regionu Pomorze i Regionu Wielkopolska.
ny
źródło foto: NSZZ „Solidarność” Funkcjonariuszy i Pracowników Policji Regionu Śląsko-Dąbrowskiego