Solidar Śląsko Dąbrow

Kampania „Godny Wybór”

18 maja rozpoczął się cykl spotkań w ramach kampanii informacyjnej „Godny Wybór. Przywrócenie Wieku Emerytalnego”. W trakcie najbliższych tygodni w różnych miastach Polski przedstawiciele Solidarności, Kancelarii Prezydenta RP, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą tłumaczyć obywatelom  zasady i warunki przechodzenia na emeryturę po obniżeniu wieku emerytalnego. 
 
Pierwsze spotkania 18 maja zostały zorganizowane w Krakowie, Rzeszowie i Gdańsku. W naszym regionie konferencja w ramach kampanii odbędzie się 30 maja w siedzibie śląsko-dąbrowskiej Solidarności w Katowicach. Uczestniczyć w nim będzie minister Elżbieta Rafalska, Henryk Nakonieczny, członek prezydium Komisji Krajowej NSZZ Solidarność oraz Paweł Mucha, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
 
Kampania „Godny Wybór. Przywrócenie Wieku Emerytalnego” została zainaugurowana 11 maja w Pałacu Prezydenckim. – Zasady kończenia aktywności zawodowej i przechodzenia na emeryturę muszą być akceptowane społeczne. Przywracając wiek emerytalny 60 i 65 lat i dając możliwość wyboru, realizujemy właśnie społeczny postulat – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej, w której uczestniczyli również minister Elżbieta Rafalska i przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotr Duda. 
 
W swoim wystąpieniu prezydent zaznaczył, że wzrost długości życia Polaków oznacza, że przynajmniej potencjalnie, możemy być dłużej aktywni zawodowo. Jednak musi to być indywidualny wybór, a nie przymus. – 1 października ten wybór stanie się dla Polaków wyborem autentycznym” – stwierdził.
 
Przewodniczący Solidarności Piotr Duda zaznaczył podczas konferencji, że dla związku 1 października to data historyczna „przywracająca godność polskiego pracownika”. Podkreślił, że aby Polacy mogli dłużej pracować, konieczne jest stworzenie im właściwych warunków pracy. Przypomniał problem umów śmieciowych. – Śmieciowe umowy, od których nie są odprowadzane składki, oznaczają też śmieciowe emerytury – mówił Piotr Duda. Przewodniczący podkreślił też, że tylko godny poziom wynagrodzeń jest w stanie zapewnić polskim pracownikom godne emerytury w przyszłości. 
 
Głównym celem kampanii „Godny Wybór. Przywrócenie Wieku Emerytalnego” jest uświadomienie obywatelom, że przejście na emeryturę to prawo, a nie obowiązek, a także podkreślenie braku zagrożeń w związku z obniżeniem wieku emerytalnego. Ustawa w tej sprawie wchodzi w życie 1 października 2017 roku, a wnioski o świadczenie będzie można składać już od 1 września.
 
łk
 

Dodaj komentarz