Solidar Śląsko Dąbrow

Kalendarz dni wolnych w 2016 roku

W 2016 roku czeka nas 13 świąt ustawowo wolnych od pracy. Średnia liczba dni ustawowo wolnych od pracy w państwach Unii Europejskiej to 12,6. Najwięcej, bo aż 24 takie dni mają Belgowie.

W 2016 roku przepracujemy 252 dni, czyli tyle samo, ile rok wcześniej. Dni wolnych,  uwzględniając wszystkie weekendy i święta, będzie w przyszłym roku 114. Przy założeniu, że pracujemy 5 dni w tygodniu po 8 godzin dziennie, najwięcej pracy czeka nas w marcu, czerwcu, sierpniu i wrześniu, bo aż po 176 godzin. Najkrócej będziemy pracować w styczniu, bo zaledwie 152 godziny.

W 2016 roku czeka nas 13 świąt ustawowo wolnych od pracy. Wbrew temu, co często powtarzają media, Polska pod tym względem nie wyróżnia się na tle innych krajów europejskich. Jak wynika z danych Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej, średnia liczba dni ustawowo wolnych od pracy w państwach Unii Europejskiej to 12,6. Najwięcej, bo aż 24 święta wolne od pracy mają Belgowie, drudzy w zestawieniu Węgrzy mogą cieszyć się 17 dodatkowymi dniami wolnymi w ciągu roku.
 
W nadchodzącym roku w Polsce 9 świąt wolnych od pracy przypada w dni robocze, pozostałe 4 w niedziele. Warto przypomnieć, że o ile za dzień świąteczny przypadający z sobotę pracodawca ma obowiązek zwrócić pracownikowi dzień wolny w inny terminie, w przypadku niedzieli ta zasada nie obowiązuje. Innymi słowy dla osób pracujących od poniedziałku do piątku święto przypadające w niedzielę oznacza, że dodatkowy dzień wolny po prostu im przepada.

Dla miłośników długich weekendów pierwsza okazja do przedłużenia sobie odpoczynku w 2016 roku trafi się już na początku stycznia. Nowy Rok wypada w piątek, a święto Trzech Króli w środę. Wystarczy wziąć 4 dni urlopu, aby cieszyć się 10-dniowym odpoczynkiem.    

Wielkanoc w przyszłym roku wypada wyjątkowo wcześnie bo 27 i 28 marca. Długi majowy weekend układa się w kalendarzu niezbyt korzystnie. Święto pracy przypada w niedzielę, a Święto Narodowe Trzeciego Maja we wtorek. Boże Ciało w 2016 roku również wypada wyjątkowo wcześnie, bo już 26 maja.

Kolejna okazja do nieco przedłużonego wypoczynku trafi się dopiero w sierpniu przy okazji święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. 15 sierpnia przypada w przyszłym roku w poniedziałek, a więc weekend przedłuży się automatycznie o jeden dzień.

Dzień Wszystkich Świętych wypadnie w nadchodzącym roku  we wtorek. Można więc wziąć jeden dzień urlopu w poniedziałek 31 października i cieszyć się czterodniową przerwą w pracy. Święto Niepodległości, czyli 11 listopada, będzie kolejną okazją do nieco dłuższego odpoczynku od pracy, bo wypada w piątek.

Przyszłoroczny kalendarz na grudzień również nie układa się dla pracowników zbyt korzystnie. Boże Narodzenie będziemy obchodzić w niedzielę i poniedziałek. Szansa na naprawdę długi weekend pojawi się dopiero na początku 2017 roku. Nowy Rok przywitamy w niedzielę, a święto Trzech Króli przypadnie w piątek, tak więc biorąc 4 dni urlopu, zyskamy 9 dni wolnych z rzędu.

kar
źródło foto:pixabay.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.