Solidar Śląsko Dąbrow

Kalendarz dni wolnych w 2015 roku

W 2015 roku będą 252 dni robocze, czyli o dwa więcej niż w 2014 roku. W tym roku tylko siedem dni świątecznych wolnych od pracy wypadnie w ciągu tygodnia roboczego.  

Długość urlopu jest uzależniona od stażu pracy. Jeśli pracownik pracuje krócej niż 10 lat, przysługuje mu 20 dni płatnego urlopu wypoczynkowego, powyżej 20 lat – 26 dni. Zazwyczaj podczas wakacji bierzemy 10,  rzadziej 15 dni wolnego. By pomyśleć o jak najbardziej efektywnym wykorzystaniu pozostałych dni urlopu wypoczynkowego, zerkamy na układ kalendarza.

Pierwsza okazja na kilkudniowy odpoczynek pojawia się już między Nowym Rokiem i Świętem Trzech Króli. 1 stycznia wypada w czwartek, a Święto Trzech Króli we wtorek 6 stycznia. Wystarczy wziąć urlop w piątek 2 stycznia i w poniedziałek 5 stycznia, by od pracy odpoczywać przez sześć dni.

Po świąteczno-noworocznej przerwie i ewentulanie feriach zimowych z dziećmi, szansę na kolejny dłuższy wypoczynek będziemy mieli dopiero podczas Świąt Wielkanocnych, które w tym roku wypadną 5 i 6 kwietnia.

Majówka często jest okazją do wypoczynku dłuższego niż weekendowy. W tym roku amatorów długiego weekendu majowego czeka zawód, bo Święto Pracy, czyli 1 Maja i Święto Konstytucji 3 Maja wypadają w piątek i w niedzielę. Ale jeśli szef zgodzi się dać nam cztery dni urlopu w dni poprzedzające 1 maja (od poniedziałku do czwartku), to zyskamy w sumie dziewięć dni wolnych od pracy.

Kolejny przedłużony weekend możemy sobie zrobić na początku czerwca po Święcie Bożego Ciała, które w tym roku będziemy obchodzić 4 czerwca. Tradycyjnie, jeśli w piątek po tym święcie skorzystamy z urlopu, to fundujemy sobie czterodniowy odpoczynek.

Kolejna szansa na dłuższe wolne pojawia się zwykle przy okazji Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czyli 15 sierpnia, ale w tym roku przypada ono w sobotę. Musimy jednak pamiętać, że za święto przypadające w sobotę pracownikowi należy się inny dzień wolny. 2015 rok będzie drugim z kolei, w którym obowiązuje orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego nakazujące pracodawcom „oddawanie” dnia wolnego za święto przypadające w sobotę. Korzystny dla pracowników wyrok zapadł po skardze zgłoszonej przez Solidarność. Obowiązek „oddawania” pracownikom dnia wolnego za święto przypadające w sobotę uchylono w 2011 roku, ale TK uznał, że było to niezgodne z Konstytucją.

Dzień Wszystkich Świętych będziemy obchodzili w niedzielę, ale kilka dni odpoczynku możemy zaplanować sobie przed lub po Święcie Niepodległości. 11 Listopada wypadnie w środę. Wystarczą więc dwa dni urlopu np. w czwartek oraz w piątek i zyskamy pięć dni odpoczynku.  Dość korzystnie wypadają przyszłoroczne Święta Bożego Narodzenia. Wigilia to czwartek, a pierwszy dzień świąt – piątek. Rok 2016 również przywitamy w piątek. To oznacza dwa trzydniowe weekendy z rzędu i to bez korzystania z urlopu.

aga

 

Dodaj komentarz