Solidar Śląsko Dąbrow

Jest porozumienie w EuroMedic

Umowa na leczenie pacjentów dla katowickiego szpitala EuroMedic Medical Center będzie obowiązywać jeszcze przez miesiąc – to wynik spotkania delegacji pracowników szpitala z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia. Porozumienie oznacza, że pracownicy placówki, którzy przez tydzień okupowali siedzibę Śląskiego Oddziału NFZ, spędzą Święta w domach.

– Pełniący obowiązki prezesa NFZ pan Marcin Pakulski zobowiązał się, że rekomenduje dyrektorowi Śląskiego Odzdziału NFZ, aby przedłużył nam okres wypowiedzenia kontraktu o miesiąc, czyli do 31 stycznia. Dokładnie o to nam chodziło. Będziemy mogli spokojnie pracować, czekając na zakończenie wszystkich procedur związanych ze sporem administracyjnym pomiędzy naszym szpitalem i NFZ. Głęboko wierzymy, że ostateczne rozstrzygnięcie tego sporu będzie dla nas korzystne – powiedział dr Jan Borzymowski, przewodniczący tymczasowej komisji zakładowej Solidarności w EuroMedic Medical Center po spotkaniu w Ministerstwie Zdrowia.

Protest  okupacyjny w Śląskim Oddziale NFZ, w którym uczestniczyli lekarze pielęgniarki i inni pracownicy EuroMedic  trwał od 17 grudnia. Jego powodem było wypowiedzenie placówce przez NFZ umowy na leczenie pacjentów bez podania przyczyny. Kontrakt miał przestać obowiązywać z końcem tego roku, co wg protestujących oznaczałoby likwidację szpitala i utratę 400 miejsc pracy. W poniedziałek 23 grudnia późnym wieczorem uczestnicy strajku postanowili go zawiesić w geście dobrej woli przed zapowiedzianymi na następny dzień rozmowami w siedzibie resortu zdrowia. – Strajk jest zawieszony. Teraz czekamy czy dyrektor Śląskiego NFZ pan Grzegorz Nowak zastosuje się do rekomendacji centrali Funduszu. Oficjalną informację w tej sprawie spodziewamy się otrzymać w piątek 27 grudnia. Jeżeli będzie ona pomyślna, definitywnie zakończymy akcję protestacyjną  – podkreśla przewodniczący.

Dodaje, że fakt iż udało się osiągnąć porozumienie jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia to ogromny sukces. – Wszyscy odetchnęliśmy z ulgą. Chciałbym gorąco podziękować za zaangażowanie przewodniczącemu Solidarności panu Piotrowie Dudzie, szefowi śląsko-dąbrowskiej „S” Dominikowi Kolorzowi, Damianowi Jonakowi, pani Ewie Ficy, Markowi Klementowskiemu oraz wszystkim innym osobom, dzięki którym udało nam się doprowadzić do tego porozumienia. Jesteśmy też ogromnie wdzięczni naszym pacjentom za słowa wsparcia i otuchy w czasie protestu. Szczególne wyrazy uznania należą się naszym pracownikom, którzy potrafili się zjednoczyć i zawalczyć o swoje miejsca pracy. Dzięki nim będziemy mogli dalej pracować i leczyć ludzi w naszym szpitalu – mówi dr Jan Borzymowski.

Dodaj komentarz