Solidar Śląsko Dąbrow

Jest porozumienie w Bitronie

W nocy związkowcy z Bitron Poland w Sosnowcu podpisali porozumienie z przedstawicielami zarządu spółki. Tym samym groźba strajku w zakładzie została zażegnana. Najważniejsze punkty porozumienia dotyczą wprowadzenia programu dobrowolnych odejść oraz wysokości i sposobu wypłaty premii wakacyjnych i frekwencyjnych. – To jest kompromis, jak każde porozumienie, ale myślę, że było to maksimum, jakie mogliśmy w obecnej sytuacji wynegocjować – mówi Izabela Będkowska, przewodnicząca Solidarności w Bitron Poland.  

Jednym z kluczowych elementów porozumienia jest wprowadzenie programu dobrowolnych odejść. – Pracownicy wreszcie przestaną się bać, że w każdej chwili mogą zostać zwolnieni. Z programu mogą skorzystać zarówno zatrudnieni na umowach stałych, jak i umowach czasowych. Odprawy są oczywiście wyższe od kodeksowych. To szczególnie ważne w przypadku pracowników z umowami na czas określony, gdzie wypowiedzenie jest dwutygodniowe i ludzie po prostu z dnia na dzień zostają bez pracy, z pustymi rękami, bez żadnych odpraw. No i co najważniejsze to program dobrowolnych, a nie przymusowych odejść – mówi Będkowska. Program będzie obowiązywał do 30 czerwca 2013 roku.

Kolejnym elementem porozumienia są kwestie płacowe. – Udało nam się zachować dodatki do pensji, które pracodawca chciał pracownikom zabrać. Chodzi przede wszystkim o premię wakacyjną. Premia pozostanie. W tym roku wyniesie 1249 zł brutto i co roku będzie waloryzowana o 4 proc. – mówi Będkowska. Ustalono też, że wysokość tzw. premii frekwencyjnej, wypłacanej co kwartał, wyniesie 965 zł brutto. Uzgodniono ponadto, że będą kontynuowane rozmowy na temat wypłaty premii wynikającej z tzw. „celów osiągniętych przez zakład”. – To jeden z ważnych elementów wynagrodzenia.  Jednak sposób jego naliczania w części działów jest w naszej ocenie niesprawiedliwy i należy go zmienić – wyjaśnia przewodnicząca.

Porozumienie zakończyło trwający od 16 stycznia spór zbiorowy w Bitronie. W przeprowadzonym 7 lutego referendum strajkowym blisko 89 proc. pracowników, którzy wzięli udział w głosowaniu, opowiedziało się za strajkiem.

Bitron Poland produkuje podzespoły dla przemysłu motoryzacyjnego i sprzętu AGD. Zatrudnia 628 pracowników oraz około 400 osób z firm zewnętrznych. Większość zatrudnionych w sosnowieckiej firmie to kobiety. Średnia płaca na produkcji nie przekracza tam 2 tys. zł.
 

Dodaj komentarz