Solidar Śląsko Dąbrow

Jest porozumienie, spór w Bitronie zakończony

Od 1 stycznia 2019 roku stawki godzinowe wszystkich pracowników spółki Bitron Poland w Sosnowcu wzrosną o 2 zł brutto, co oznacza wzrost miesięcznych płac o 336 zł brutto. Oprócz tego 10 grudnia w zakładzie wypłacona zostanie dodatkowa premia w wysokości 1000 zł brutto – to najważniejsze zapisy porozumienia podpisanego w firmie 29 listopada. 3 grudnia treść dokumentu została zaakceptowana przez właściciela spółki.
 
Podwyżki dla pracowników spółki wynegocjowała Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność Bitron Poland. Podpisanie porozumienia płacowego jest jednoznaczne z zakończeniem sporu zbiorowego, który w sosnowieckiej firmie trwał od początku września. 
 
– Cieszymy się, że udało nam się wypracować kompromis, ale mamy żal do pracodawcy, że tak późno zaczął z nami rozmawiać. Już wiele tygodni temu mogliśmy podpisać to porozumienie i obyłoby się bez sporu zbiorowego – mówi Izabela Będkowska, przewodnicząca Solidarności w Bitron Poland. Przewodnicząca podkreśla, że sytuacja w firmie była bardzo napięta. Pracownicy głośno mówili, że są zdeterminowani i chcą strajkować, by upomnieć się o wyższe płace.
 
Jeden z zapisów porozumienia stanowi, że w grudniu pracownicy otrzymają dodatkową premię w wysokości 1000 zł brutto. Zostanie ona wypłacona niezależnie od nagrody świątecznej, która w tej spółce wynosi 1400 zł brutto.
 
Zanim doszło do podpisania porozumienia, przedstawiciele Solidarności zorganizowali spotkania z pracownikami, podczas których omówili propozycje płacowe przedstawione przez zarząd firmy.  – Zawsze liczę się z opinią pracowników, nigdy nie podpisuję porozumienia sama. Pracodawca przedstawił trzy propozycje, ta była najbardziej korzystna. Dostałam od pracowników zielone światło na podpisanie tego porozumienia. Gdyby odrzucili wszystkie propozycje pracodawcy, spór zbiorowy trwałby nadal – dodaje Izabela Będkowska.
 
Podpisując porozumienie strony uzgodniły, że kolejne rozmowy płacowe rozpoczną się w spółce w październiku przyszłego roku. Oprócz tego ruszą prace nad zmianami w regulaminie pracy oraz w regulaminie wynagradzania. Jednym z priorytetów dla Solidarności w Bitronie jest ujednolicenie stawek na tych samych stanowiskach.  – Osoby wykonujące takie same obowiązki mają różne stawki zaszeregowania. Wyrównanie tych stawek było jednym z naszych postulatów przedstawionych podczas rozmów z pracodawcą – mówi przewodnicząca „S” w Bitron Poland.
 
Kolejną ważną kwestią jest ograniczenie zatrudniania pracowników za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej i firm zewnętrznych.  – To jeden z naszych największych problemów. W tej chwili pracodawca korzysta z pośrednictwa trzech agencji pracy tymczasowej i kilku firm zewnętrznych. Pod koniec listopada, w momencie, gdy 120 osobom wygasały umowy z agencją pracy tymczasowej, pracodawca ściągnął firmę zewnętrzną, która przejęła tych pracowników. W ten sposób obszedł obowiązujące przepisy, ponieważ ci ludzie powinni zostać zatrudnieni w Bitronie  – zaznacza Izabela Będkowska. Jak podkreśla, tylko za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej dla Bitronu pracuje ok. 200 osób. 
 
Bitron Poland zajmuje się produkcją podzespołów do samochodów. W firmie powstają także komponenty do sprzętu AGD oraz elementy systemów ogrzewania, klimatyzacji i wentylacji. W spółce zatrudnionych jest ok. 900 pracowników, do Solidarności należy blisko 400 osób. Pracownicy produkcyjni stanowią ok. 80 proc. załogi.
 
aga
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *