Solidar Śląsko Dąbrow

Jeśli zachorujesz, stracisz pracę

28 kwietnia przed siedzibą firmy Bitron w Sosnowcu przeprowadzona zostanie pikieta w obronie miejsc pracy. Pracownicy będą też protestować m. in. przeciwko wypowiadaniu umów o pracę z powodu zwolnień lekarskich oraz lekceważeniu przez pracodawcę postulatów strony społecznej.

– W naszej firmie jeśli zachorujesz, to praktycznie oznacza, że straciłeś też pracę. W ostatnim czasie spotkało to jedną naszych koleżanek, której pękł wrzód. Trafiła do szpitala. Gdy po 3 miesiącach wróciła do pracy, otrzymała wypowiedzenie. I nie miało znaczenia, że pracując w firmie od 4 lat lat, ani razu nie była na zwolnieniu lekarskim – mówi Izabela Będkowska, przewodnicząca Solidarności w Bitronie.

Jak podkreśla Będkowska, większość pracowników Bitronu jest zatrudnionych na czas określony, co powoduje, że pracodawca może ich zwolnić praktycznie z dnia na dzień, z byle powodu lub bez powodu. – W miejsce zwolnionych są wprowadzane firmy zewnętrzne. Jeszcze dwa lata temu w Bitronie zatrudnionych było około 1000 osób, teraz już tylko 700, pozostałe 300 to pracownicy zewnętrznych firm – dodaje przewodnicząca zakładowej „S”. Zaznacza, że takie praktyki są stosowane wyłącznie w polskim Bitronie, w pozostałych zakładach firmy w Europie nie ma podmiotów zewnętrznych, a większość pracowników ma stałe umowy o pracę. – Szefów polskiego Bitronu nie interesują europejskie standardy. Mamy wrażenie, że wzorem dla nich jest jakiś obóz pracy, a nie normalny zakład produkcyjny – mówi Będkowska.

W dniach 27 i 28 kwietnia zakład w Sosnowcu odwiedza Alessandro Bianco, właściciel koncernu Bitron. Związkowcy mają nadzieję, że widząc ich pikietę, zainteresuje się sytuacją pracowników polskiego zakładu Bitronu. – Nasz zakład utrzymuje inny zakład koncernu we Włoszech, który znalazł się w fatalnej sytuacji finansowej. I na to nas stać, a nie stać podobno na utrzymanie własnych pracowników i zapewnienie im elementarnych europejskich warunków zatrudnienia. To jest chora sytuacja – podkreśla przewodnicząca zakładowej „S”.

Bitron produkuje podzespoły dla przemysłu motoryzacyjnego i sprzętu AGD. Większość zatrudnionych w sosnowieckim zakładzie to kobiety.

Pikieta przed siedzibą firmy Bitron w Sosnowcu na ul. Jedności 46 rozpocznie się o godz.13.30 i potrwa do 14.30.

 

Dodaj komentarz