Solidar Śląsko Dąbrow

Jazda na rowerze pod wpływem alkoholu

Czy za jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu będę skazany jak za popełnione przestępstwo? (Zygmunt S.)

W roku 2013 zmieniły się przepisy dotyczące jazdy na rowerze pod wpływem alkoholu. Według starych przepisów cyklista w zależności od ilości promili alkoholu we krwi mógł odpowiadać za popełnienie wykroczenia lub przestępstwa. W przypadku popełnienia przestępstwa przez nietrzeźwego cyklistę wiązało się to z sankcją nakładającą na niego karę grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Ponadto sądy orzekały wobec nietrzeźwych rowerzystów zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Spowodowało to, że Polska stała się krajem, w którym obowiązywały bardzo surowe przepisy dotyczące nietrzeźwych rowerzystów oraz gdzie tego typu przestępstwa popełniane były stosunkowo często, gdyż powołując się na niektóre źródła, w roku 2011 w zakładach karnych przebywało ponad 12 tysięcy osób skazanych za tego typu przestępstwa.

Według nowych, obowiązujących przepisów jazda na rowerze w stanie nietrzeźwości nie jest już przestępstwem, tylko zaliczana jest do wykroczeń, niezależnie od tego czy rowerzysta znajdował się będzie w stanie po użyciu alkoholu, czy w stanie nietrzeźwości. Jednakże naruszenie zakazu prowadzenia rowerów groziło (i grozi nadal) poważnymi konsekwencjami.

Sankcją grożącą za popełnienie wykroczenia jazdy na rowerze pod wpływem alkoholu będzie areszt (od 5 do 30 dni) lub grzywna (od 30 zł do 5000 zł) oraz możliwość wydania orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów innych niż pojazdy mechaniczne (przykładowo roweru). Natomiast popełnienie tego wykroczenia nie będzie się już wiązało z zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych (czyli przykładowo zakazem prowadzenia samochodu). Pamiętać również należy, że naruszenie zakazu prowadzenia pojazdów orzeczonego za nowe wykroczenie w dalszym ciągu pozostanie przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 3

Uwaga! Artykuł nie jest opinią prawną i nie może służyć jako ekspertyza przed żadnym sądem, urzędem czy osobą prywatną. Proszę pamiętać, że ze względu na długość opracowania artykuł dostarcza jedynie informacji ogólnych, które w konkretnym przypadku nie mogą zastąpić porady prawnej.

Proszę pamiętać, że osoby posiadające Ochronę Prawną CDO24 zawsze mogą zasięgnąć dodatkowych informacji dotyczących swoich praw i obowiązków w departamencie prawnym CDO24 pod numerem telefonu 801 00 31 38, który działa codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.30.

Masz pytanie do prawnika? Napisz do nas: gazeta@cdo24.pl. Odpowiedzi na najciekawsze i najczęściej pojawiające się Państwa pytania, będziemy zamieszczali w naszych artykułach.

Monika Weingaertner
CDO24 Centrum Ochrony Prawnej
Infolinia: 801 00 31 38

 

źródło foto: pixabay.com

 

Dodaj komentarz