Solidar Śląsko Dąbrow

Jak się żyje i mieszka w Polsce?

Polska nie należy do państw, w których żyje się najlepiej. W raporcie Better Life Index opublikowanym niedawno przez OECD znaleźliśmy się na 27 pozycji spośród 36 badanych krajów. Odległe miejsce zajęliśmy też w rankingu dotyczącym poziomu rozwoju społecznego.
Według raportu OECDnajlepiej żyje się mieszkańcom Australii, Norwegii i Kanady. Spośród państw europejskich Polskę wyprzedzają nie tylko Niemcy, ale także Czesi i Słowacy. Kiepsko wypadliśmy, jeśli chodzi o dostępność do mieszkań, wysokość zarobków i długość życia.

Praca i płaca
Pod względem warunków pracy w raporcie OECD Polska zajęła dopiero 30 miejsce. Po raz kolejny potwierdziła się teza, że należymy do najbardziej zapracowanych narodów na świecie. Według autorów opracowania przeciętnie w ciągu roku spędzamy w pracy 1929 godzin. To więcej od średniej, która dla państw OECD wynosi 1765 godzin. Dla porównania Holender pracuje 1381 godzin rocznie, Niemiec 1397.

Długa praca Polaków nie przekłada się na poziom wynagrodzeń. Mimo że pracujemy więcej niż inni, nasze zarobki są niższe od przeciętnej w OECD. Średnie dochody polskiego gospodarstwa domowego wynoszą ok. 16 tys. dolarów rocznie na osobę, podczas gdy średnia dla państw OECD osiągnęła poziom 24 tys. dolarów. Pod względem zarobków oraz majątkowego dobrobytu mierzonego także poziomem oszczędności i wielkością posiadanego majątku, zajęliśmy dopiero 29 miejsce. Wśród państw europejskich gorzej powodzi się tylko Węgrom i Estończykom.

Według autorów opracowania aż 40 proc. Polaków w wieku 15-64 lata nie ma zajęcia, za które otrzymywałoby wynagrodzenie. To także wynik gorszy od przeciętnej. Średnio w krajach OECD problem braku płatnego zajęcia dotyczy 35 proc. ludzi w tym wieku. Bardziej od innych obawiamy się też utraty pracy. Pod tym względem zajęliśmy dopiero 31 miejsce.

Warunki mieszkaniowe
Warunki mieszkaniowe są w Polsce bardzo złe. W tym zestawieniu zajęliśmy jedną z ostatnich pozycji, wyprzedzając tylko Rosję i Turcję. Przeciętny Kowalski ma do dyspozycji tylko 1 pokój. Jeśli chodzi o dostępność do mieszkań równie fatalnie wypadliśmy także w najnowszym raporcie Social Progress Index. Jest to alternatywny do Produktu Krajowego Brutto sposób mierzenia rozwoju społeczeństwa. Powstaje na podstawie kilkudziesięciu wskaźników podawanych przez UNICEF, Światową Organizację Zdrowia (WHO) oraz Komisję Europejską. W raporcie Social Progress Index wśród 20 najlepiej rozwiniętych społecznie państw znalazło się aż 15 krajów należących do UE. Polski między nimi nie było, ponieważ zajęła dopiero 27 miejsce. Podobnie jak w raporcie OECD lepsi od nas okazali się Czesi i Słowacy.

Wpływ na kiepską ocenę naszego kraju miały m.in. warunki mieszkaniowe. Jeśli chodzi o dostępność do mieszkań zajęliśmy 126 miejsce na świecie, wyprzedzając jedynie Jordanię i Gabon. Państwa o porównywalnym poziomie PKB, np. Chorwacja i Turcja wypadły znacznie lepiej od nas.

Według jednego z raportów Eurostatu, w UE w przeludnionych mieszkaniach żyje ok. 17 proc. ludzi, w Polsce trzy razy więcej – ponad 46 proc. Wśród państw będących członkami Unii gorzej niż w Polsce jest tylko w Rumunii i na Węgrzech. Zgodnie z unijnymi standardami każda kawalerka jest zbyt małym mieszkaniem. Zarówno osoba mieszkająca samotnie, jak i małżeństwo nie posiadające dziecka, powinno mieć do dyspozycji mieszkanie, w którym znajduje się sypialna i pokój dzienny.

Długość życia
W raporcie OECD Polacy wypadli bardzo źle także pod względem długości życia i poziomu zadowolenia z niego. Jeżeli wiek emerytalny w naszym kraju nie zostanie obniżony, to przeciętny Kowalski tylko przez 5 lat będzie mógł cieszyć się emeryturą. Średnia długość życia w Polsce wynosi niecałe 77 lat – dla kobiet 81, dla mężczyzn 73. To o ponad 5 lat mniej niż w Szwajcarii, której mieszkańcy żyją najdłużej. Pod względem długości życia zajęliśmy dopiero 29. pozycję. Jak wynika z raportu, Polacy nie są zbyt zadowoleni ze swojego życia. W tym zestawieniu znaleźliśmy się dopiero na 30 miejscu wśród 36 krajów OECD.

Agnieszka Konieczny
foto:commons.wikimedia.org/Shadiac

 

Dodaj komentarz