Solidar Śląsko Dąbrow

Inwestycje ważne dla środowiska i budżetów gmin

18,7 mln zł w formie niskooprocentowanych pożyczek przekazał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na wymianę oświetlenia ulicznego w 13 gminach w województwach: śląskim, opolskim i małopolskim. Łączny koszt przedsięwzięcia to ok. 22 mln zł.

Wymiana przestarzałych ulicznych lamp sodowych na nowoczesne oświetlenie typu LED może przynieść nawet 70 proc. oszczędności energii elektrycznej. Tego typu inwestycje przyczyniają się również do zwiększenia bezpieczeństwa kierowców.

Umowę dotyczącą dofinansowania wymiany oświetlenia drogowego przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz spółki Tauron Nowe Technologie, właściciela i operatora sieci oświetleniowej m.in. w województwach śląskim, opolskim i małopolskim podpisali 10 listopada w Warszawie. Środki na przyznane przez Fundusz pożyczki pochodzą z programu priorytetowego Energia Plus. To program realizowany przez NFOŚiGW. Jego celem jest zmniejszenie negatywnego oddziaływania przedsiębiorstw na środowisko, w tym poprawa jakości powietrza, poprzez wsparcie przedsięwzięć inwestycyjnych.

Wsparcie finansowe udzielone przez Fundusz obejmuje projekty realizowane na terenie 7 gmin i miast województwa śląskiego: Pietrowic Wielkich, Tarnowskich Gór, Olsztyna, Miedźnej, Ogrodzieńca, Poręby oraz Bytomia. W sumie na drogach województwa śląskiego wymienionych zostanie przeszło 23,1 tys. punktów oświetleniowych. Wymiany ulicznych lamp mają zostać zakończone do sierpnia przyszłego roku, ale część z nich już udało się sfinalizować. – Rozpatrywanie wniosków trochę trwało, a my nie chcieliśmy wstrzymywać inwestycji, które były już niejako dogadane z zainteresowanymi samorządami – mówi Gracjan Respondek z biura komunikacji spółki Tauron Nowe Technologie.

Jednym z miast, w których już przeprowadzono wymianę ulicznego oświetlenia jest Bytom, gdzie modernizacja 7,6 tys. lamp należących do Tauronu zakończona została w 2022 roku. Wcześniej, wymienionych zostało 2230 punktów oświetlenia będących własnością gminy. Tym samym Bytom stał się jednym z pierwszych miast w Polsce w całości oświetlających przestrzeń publiczną nowoczesnymi LEDami.
Natomiast, ze słupów latarni w Ogrodzieńcu zniknęło prawie 1400 energochłonnych opraw sodowych o łącznej mocy 150 kW. Dzięki inwestycji udało się ograniczyć moc oświetlenia o 84 kW. Jak informuje Gracjan Respondek, przed modernizacją 817 opraw świetlnych znajdujących się wzdłuż dróg w gminie Pietrowice Wielkie posiadało moc wynoszącą 80 kW. To wielkość, która odpowiada za konsumpcję 330 MWh prądu rocznie. Zainstalowane w ramach inwestycji LED-y zużywają tylko 120 MWh. To oznacza, że tamtejszy samorząd w przyszłym roku będzie mógł zaoszczędzić 210 MWh energii elektrycznej. Z kolei, w gminie Olsztyn do utylizacji trafiło 820 przestarzałych opraw sodowych, zużywających rocznie ok. 300 MWh energii elektrycznej. Po modernizacji zużycie energii wyniesie 120 MWh.

Agnieszka Konieczny
źródło foto: pexels.com