Solidar Śląsko Dąbrow

Hołd poległym górnikom

16 grudnia w Katowicach uczczono pamięć ofiar pacyfikacji kopalni Wujek sprzed 39 lat, podczas której zginęło 9 górników, a kilkudziesięciu zostało rannych. Doroczne uroczystości związane z  tamtymi tragicznymi wydarzeniami ze względu na pandemię miały inny przebieg niż zazwyczaj.
 
Msza św. w intencji poległych górników została odprawiona nie w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego nieopodal kopalni, lecz w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Kościół przy kopalni ze względu na ograniczenia epidemiologiczne może pomieścić tylko kilkadziesiąt osób, dlatego zapadła decyzja o odprawieniu nabożeństwa w świątyni, która mimo obostrzeń może pomieścić dużo więcej osób. Również doroczne uroczystości pod Krzyżem-Pomnikiem, których nieodłącznym elementem był przemarsz uczestników uroczystości wraz z pocztami sztandarowymi, apel poległych i salwa honorowa ograniczono do indywidualnego składania kwiatów. Pod pomnikiem wystawiono wartę honorową.
 
Przez cały dzień pod Krzyż-Pomnik przyjeżdżały kolejne delegacje, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze. Były rodziny poległych, reprezentanci krajowych i regionalnych władz NSZZ „Solidarność”, przedstawiciele komisji zakładowych związku z całego regionu, reprezentanci rządu, Kancelarii Prezydenta RP, parlamentu i władz samorządowych.
 
– To smutne dla nas wszystkich, że nie możemy upamiętnić bohaterów z kopalni Wujek w taki sposób, jak w poprzednich latach, zbierając się tłumnie pod Krzyżem-Pomnikiem. Niemniej ten blisko już rok trwania pandemii pokazał nam, że w imię ochrony zdrowia i życia musimy z wielu ważnych dla nas spraw rezygnować, poczekać. Mam wielką nadzieję, że w przyszłym roku, w 40. rocznicę tragicznych wydarzeń w kopalni Wujek spotkamy się tu znowu razem, w jednym miejscu, tu pod pomnikiem przed bramą kopalni, aby uczcić pamięć naszych kolegów –powiedział Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”.
 
Pod Krzyż-Pomnik przybył też premier Mateusz Morawiecki, aby złożyć hołd poległym. – Z tego miejsca chcę wszystkim, którzy w tamtych strasznych dniach brali udział, także ich rodzinom, podziękować i powiedzieć, że chylimy czoła, wszyscy, którzy jesteśmy dzisiaj dziećmi tamtej odwagi, walki o wolność, o solidarność. Chylimy czoła i dziękujemy. Dziękujemy za poświęcenie, za odwagę. Za to, że tamta krew nie poszła na marne, że wytyczyła drogę do solidarności, drogę do wolności i drogę do niepodległej Rzeczypospolitej – powiedział Prezes Rady Ministrów
 
W związku z pandemią zrezygnowano także z uroczystości, które do tej pory odbywały się w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Katowicach. Pod tablicą upamiętniającą lekarzy, pielęgniarki i innych pracowników służby zdrowia, którzy nieśli pomoc rannym górnikom z Wujka, kwiaty złożyli rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor CSK oraz przedstawiciele Stowarzyszenia „Solidarność i Pamięć” i uczelnianej „S”. – Swoją obecnością i modlitwą przywołujemy pamięć o naszych koleżankach i kolegach, którzy zdali trudny egzamin z wykonywania swoich obowiązków – powiedział prof. Grzegorz Opala, przewodniczący Stowarzyszenia „Solidarność i Pamięć”, które zorganizowało uroczystość.
 
aga, ny
 
 

Dodaj komentarz