Happening w Silesia City Center

– Nie rób 24 grudnia zakupów po godzinie 14.00. Podaruj pracownikom handlu prawdziwą Wigilię – apelowała handlowa Solidarność podczas happenignu zorganizowanego 21 grudnia przed Silesia City Center. Związkowcy w mikołajkowych czapkach rozdawali klientom ulotki informacyjne z dołączonym opłatkiem.

– Sklep, przed którym stoimy zamknie się w Wigilię dopiero o godzinie 16.00. Pracownicy będą mogli wyjść do domów dopiero przed 18.00, a to oznacza, że do wigilijnej kolacji zasiądą późnym wieczorem – powiedział Alfred Bujara, przewodniczący Sekretariatu Krajowego Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność. – To, że sklep jest otwarty do 16.00, nie oznacza, że jego pracownicy o tej godzinie wyjdą do domu. Klient może przyjść o 15.55 i robić zakupy jak długo ma ochotę. Potem musimy jeszcze posprzątać swoje stanowiska pracy, wszystkie lady, zapełnić chłodnie, uporządkować towary na półkach i dopiero wtedy możemy wyjść. – dodaje Maria Bem przewodnicząca Solidarności w Tesco.

Oprócz ulotek i opłatków związkowcy przygotowali również wigilijny stół z pustymi nakryciami oraz napis „ Tu jest Polska, nie Anglia”. – Te dwa puste miejsca są dla pracowników tego sklepu, którzy zamiast zasiąść z rodziną do wigilijnej wieczerzy będą musieli pracować. – wyjaśnia Alfred Bujara. – Z kolei napis skierowany jest do zagranicznych właścicieli sieci handlowych. Oni często nie znają naszej tradycji i nie wiedzą jak ważnym dniem dla Polaków jest Wigilia Bożego Narodzenia. W Anglii, z której pochodzi sieć Tesco nie obchodzi się Wigilii, ale apelujemy, aby w sklepach w Polsce uszanowano naszą tradycję – tłumaczy przewodniczący.

Happening przed Silesia City Center był częścią ogólnopolskiej kampanii „Nie przehandluj pierwszej gwiazdki” organizowanej od kilku lat przez NSZZ Solidarność. W Katowicach rozdano ok 1500 opłatków- Akcje opłatkowe są prowadzone w tym tygodniu w dziewiętnastu miastach w całej Polsce. W tym roku na nasz apel odpowiedziała większość sieci, które będą pracować do godziny 14 lub 15. Miejmy nadzieję, że za rok przyłączy się reszta sklepów i wszyscy pracownicy handlu będą mogli zacząć świętować Boże Narodzenie o przyzwoitej porze – podkreśla Bujara.