Solidar Śląsko Dąbrow

Groźne skutki importu stali

28 listopada odbędzie się kolejne posiedzenie WKDS w sprawie sytuacji w ArcelorMittal Poland. Związkowcy mają nadzieję, że tym razem pracodawca nie zlekceważy strony społecznej i weźmie udział w spotkaniu. – Oczekujemy, że przedstawiciele zarządu zdementują informacje o zamiarze zwolnienia w przyszłym roku 15 proc. pracowników koncernu – mówi Jerzy Goiński, przewodniczący Solidarności w dąbrowskim oddziale ArcelorMittal Poland. W ten sposób przewodniczący „S” w dawnej Hucie Katowice odniósł się do publicznych wypowiedzi pracodawcy dotyczących sytuacji w firmie. Wynikało z nich, że zapowiedzi, dotyczące zwolnienia blisko 3 tys. pracowników w związku z wygaszaniem wielkiego pieca, były jedynie spekulacjami. Tymczasem o zwolnieniach mówiły już wcześniejsze plany restrukturyzacji, ale redukcje etatów miały być rozłożone do końca 2015 roku.

To właśnie napięta sytuacja w koncernie i zamknięcie wielkiego pieca w Dąbrowie Górniczej było powodem zwołania posiedzenia Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego. Z inicjatywą wystąpił przewodniczący Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz. Jednak żaden przedstawiciel pracodawcy nie pojawił się na pierwszych rozmowach, które odbyły się 8 listopada. – W ten sposób zarząd zlekceważył stronę społeczną. Pracodawca mógł jasno podkreślić, że nie przewiduje zwolnień, ale nie skorzystał z okazji – mówi Goiński. Zdaniem związkowców zagrożenie zwolnieniami cały czas istnieje. Za bulwersujące uznają też zapowiedzi przenoszenia do agencji pracy tymczasowych pracowników zatrudnionych na umowy stałe w krakowskim oddziale firmy. – To jest tworzenie pracowników drugiej kategorii – dodaje Goiński.

Strona związkowa jest przekonana, że sytuacja w hutnictwie już się ustabilizowała po kryzysie i żadne redukcje zatrudnienia nie są konieczne. – Eksperci podkreślają, że jeszcze tylko ostatni kwartał może być nieco słabszy, a po nowym roku wzrośnie zapotrzebowanie na stal – mówi Jerzy Goiński. Dlatego najważniejszym tematem, który powinien, jego zdaniem, zostać poruszony podczas kolejnego posiedzenia WKDS to ograniczenie importu stali z państw UE. – Import stali zagraża miejscom pracy w Polsce – podkreśla przewodniczący Solidarności w ArcelorMittal Poland.

W rozmowach ma uczestniczyć przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki. O problemie zostało też poinformowane Ministerstwo Skarbu.

Dodaj komentarz