Solidar Śląsko Dąbrow

Gierek i Szymański poparli apel Solidarności

Prof. Adam Gierek z SLD i Konrad Szymański z PiS to pierwsi polscy eurodeputowani, którzy odpowiedzieli na apel Solidarności o odrzucenie tzw. drugiego pakietu klimatyczno-energetycznego. Europosłowie napisali do autorów apelu Dominika Kolorza, szefa śląsko-dabrowskiej Solidarności i Kazimierza Grajcarka, szefa Sekretariatu Górnictwa i Energetyki, że popierają inicjatywę związku. 
 
Prof. Adam Gierek w obszernym liście podkreślił, że jest od początku krytycznie nastawiony do pakietu klimatyczno-energetycznego i aktywnie wraz z grupą eurodeputowanych SLD-UP aktywnie sprzeciwia się wszelkiemu zaostrzeniu rygorów związanych z ograniczaniem emisji CO2. Jego zdaniem polski rząd powinien pakiet zawetować. – Życzę Panom powodzenia w konstruktywnym nacisku na nasz rząd w w/w sprawie – napisał prof. Gierek.
 
W podobnym tonie odpowiedział eurodeputowany PiS Konrad Szymański. – W pełni zgadzam się z tezami zwartymi w Państwa Apelu. Polska nie może zgodzić się na dalsze zaostrzanie polityki klimatycznej. Ze swej strony mogę zapewnić, że posłowie PiS w Sejmie, jak i w Parlamencie Europejskim będą aktywnie sprzeciwiali się planom Brukseli w tej sprawie – zapowiedział Szymański. – Państwa presja na polityków wszystkich partii jest bardzo ważna. Wszyscy, którzy stykają się ze sprawą polityki klimatycznej z polskiej strony powinni wiedzieć, że ta sprawa ma znaczenie strategiczne dla naszego kraju – podkreślił eurodeputowany.
 
Drugi pakiet to przygotowany przez Komisję Europejską dokument pt.  „Ramy polityczne na okres 2020-2030 dotyczące klimatu i energii”. Zawiera m. in. propozycję redukcji emisji dwutlenku węgla o 40 proc. do roku 2030 oraz zwiększenia udziału energii z odnawialnych źródeł w miksie energetycznym do 27 proc. Zdaniem Solidarności to propozycje zabójcze nie tylko dla polskiego przemysłu, ale również dla małych firm. Oznaczają utratę setek tysięcy miejsc pracy. Skutki pakietu uderzą również w ciepłownictwo komunalne i w budżety domowe Polaków, bo proponowane przez KE cele oznaczają drastyczny wzrost cen energii.
 
Apelujemy do wszystkich polskich deputowanych w Parlamencie Europejskim, aby bez względu na barwy polityczne twardo stanęli w obronie przyszłości polskiej gospodarki, polskiego społeczeństwa i podjęli zdecydowane działania mające na celu zawetowanie drugiego pakietu. NSZZ Solidarność będzie uważnie przyglądać się Waszym działaniom w tej fundamentalnej dla polskiej gospodarki kwestii i przedstawi obywatelom ocenę efektów Waszej pracy. Jesteśmy przekonani, że to, jaką postawę przyjmą polscy europarlamentarzyści i ich ugrupowania wobec drugiego pakietu, będzie miało kluczowe znaczenie podczas zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego – podkreślili przedstawciele Solidarności w apelu skierowanym do każdego z 51 polskich europosłów.
 
ny
 
źródło foto: wikipedia.pl/Jan Michałowski
 

 

Dodaj komentarz