Gala XVII edycji konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”. Trzech laureatów z naszego regionu

31 marca w Pałacu Prezydenckim odbyła się gala XVII edycji konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”. Prezydent Andrzej Duda wręczył statuetki i certyfikaty dziesięciu wyróżnionym pracodawcom, trzech z nich to pracodawcy z naszego regionu. To Koleje Śląskie, Kliniczny Szpital Psychiatryczny Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Rybniku oraz Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego w Bytomiu.
Zgodnie z regulaminem akcji certyfikacyjnej pracodawców tych do udziału w konkursie zgłosiły zakładowe organizacje NSZZ „Solidarność”. – Spełniamy wszystkie warunki konkursu. Mamy Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy, w firmie działa Społeczna Inspekcja Pracy i wiele różnych programów propracowniczych. Pracodawca prowadzi dialog społeczny. Słucha tego, co mówimy i nawet jeśli czasem się ścieramy, zawsze potrafimy dojść do porozumienia, niezależnie, czy chodzi o podwyżki wynagrodzeń, czy regulamin premiowania – powiedział po zakończeniu gali Mariusz Samek, przewodniczący „Solidarności” w spółce Koleje Śląskie, zatrudniającej ponad 1200 pracowników.
Piotr Rajman, przewodniczący „Solidarności” w Klinicznym Szpitalu Psychiatrycznym SP ZOZ w Rybniku podkreślił, że w ciągu ostatnich kilku lat sytuacja w placówce znacznie się poprawiła. Poprawie uległy zarówno warunki pracy, jak i dialog ze związkami. – Pracodawca zasłużył na ten certyfikat. Szpital cały czas się rozwija, a ludziom pracuje się coraz lepiej. Problemów oczywiście nie brakuje, ale jesteśmy w stanie na bieżąco o nich rozmawiać i je rozwiązywać – dodał przewodniczący. W rybnickim szpitalu psychiatrycznym pracuje przeszło 800 osób.
Jak poinformowała Barbara Bonk, przewodnicząca „Solidarności” w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu, zgłaszając pracodawcę do akcji certyfikacyjnej związkowcy brali pod uwagę przede wszystkim wysoki poziom dialogu społecznego w tej instytucji. – Oczywiście pracodawca spełnia wszystkie kryteria konkursowe, ale my bardzo cenimy ten dialog. Spotykamy się raz w miesiącu i rozwiązujemy pojawiające się problemy. Dzięki temu udaje nam się utrzymać wysokie standardy pracy, choć sytuacja w górnictwie jest coraz trudniejsza – wyjaśniła przewodnicząca. Zaznaczyła także, że pracodawca przywiązuje dużą wagę do bezpieczeństwa pracy. W Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu zatrudnionych jest blisko 230 osób.
W tej edycji konkursu certyfikaty „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” przyznane zostały także szkołom podstawowym z Dobieszyna i Suchej oraz firmom: Lhiost Bukowa, PLP Poland Belos w Bielsku-Białej, Odlewnie Polskie ze Starachowic, Grupa Żywiec, a także Zarządowi Dróg Miasta Krakowa.
Akcja certyfikacyjna „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” została zainicjowana przez Komisję Krajową NSZZ „Solidarność” w 2008 roku. Pierwszą edycję konkursu patronatem honorowym objął Prezydent RP Lech Kaczyński. Celem konkursu jest promowanie pracodawców, którzy wyróżniają się w stosowaniu dobrych praktyk w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności poprzez stabilność zatrudnienia oraz przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Istotne jest także przestrzeganie prawa pracowników do zrzeszania się w związkach zawodowych.
aga
źródło foto: kprp/Przemysław Keller