Solidar Śląsko Dąbrow

Fundusze dofinansują ochronę lasów

800 tys. złotych przekażą cztery wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej z Katowic, Krakowa, Opola i Wrocławia na dofinansowanie lotów patrolowo-gaśniczych nad terenami leśnymi województw: dolnośląskiego, małopolskiego, opolskiego i śląskiego. Środki pozwolą zarówno na wykrywanie i lokalizację pożarów, jak i na szybką i sprawną koordynację ewentualnej akcji gaśniczej.

Umowy w tej sprawie dyrektorzy RDLP w Katowicach i Wrocławiu oraz prezesi czterech WFOŚiGW podpisali 23 czerwca na terenie Leśnej Bazy Lotniczej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach – Lotnisko Opole-Polska Nowa Wieś. W uroczystości udział wzięła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. – Rozpoznawanie, patrolowanie i zapobieganie m.in. pożarom należy do priorytetów ochrony środowiska – podkreślała minister Moskwa.

W województwie śląskim loty patrolowe-gaśnicze będą realizowane na obszarze 404,7 tys. hektarów, na Opolszczyźnie 257,8 tys. ha, na Dolnym Śląsku 568,5 tys. ha, a w Małopolsce 59,6 tys. ha.
– Leśnicy znowu alarmują o panującej w lasach suszy. W tej sytuacji o pożar nie trudno. Tylko wczesne wykrycie zarzewia ognia pozwala na błyskawiczną reakcję służb i ugaszenie pożaru na wczesnym etapie zanim się rozprzestrzeni i wybuchnie na dobre. Dlatego nasze finansowe wsparcie lotów patrolowych jest tak bardzo ważne – powiedział Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Zgodnie z umową katowicki Fundusz przeznaczył na loty patrolowo-gaśnicze 500 tys. zł, opolski 150 tys. zł, wrocławski 100 tys. zł, a krakowski 50 tys. zł. W ciągu ostatnich czterech lat wymienione wyżej fundusze wydały wspólnie na ten cel blisko 2,3 mln zł.

Śmigłowce i samoloty patrolowo-gaśnicze odpowiadają za lokalizację pożarów oraz szybkie rozpoczęcie akcji gaśniczej, a także powstrzymanie pożaru do momentu dotarcia sił naziemnych. Na uzupełnienie zapasu wody i ponowne pojawienie się na miejscu akcji gaśniczej, zarówno samoloty, jak i śmigłowce potrzebują zaledwie kilkunastu minut.

Na terenie katowickiej RDLP funkcjonują trzy leśne bazy lotnicze, a także blisko 70 tzw. dostrzegalni przeciwpożarowych (wież obserwacyjnych) oraz 40 punktów alarmowo-dyspozycyjnych. RDLP posiada ponad 30 lekkich samochodów terenowych z agregatami gaśniczymi oraz przeszło 1000 tysiąc punktów czerpania wody.
ny
źródło foto: WFOŚiGW/M.Cichy