Solidar Śląsko Dąbrow

Fundusz Transformacji Województwa Śląskiego musi zacząć działać

20 lutego śląsko-dąbrowska „Solidarność” wystąpiła do premiera Donalda Tuska o pilne powołanie władz Funduszu Transformacji Województwa Śląskiego. Choć ustawa tworząca Fundusz weszła w życie już ponad rok temu, w praktyce nie rozpoczął on działalności. Setki milionów zł, które miały być inwestowane w regionie, mogą przepaść.

Utworzenie Funduszu Transformacji Województwa Śląskiego zostało zapisane w górniczej umowie społecznej z 28 maja 2021 roku, która ówczesny rząd podpisał ze związkami zawodowymi. Głównym zadaniem funduszu ma być prowadzenie prorozwojowych inwestycji. Tworzone w ten sposób miejsca pracy mają wypełnić lukę w wyniku likwidacji kopalń.

W odróżnieniu od wielu innych elementów umowy społecznej, zapis dotyczący utworzenia Funduszu Transformacji Województwa Śląskiego doczekał się realizacji. W grudniu 2022 roku ustawę przyjął Sejm, a w styczniu 2023 roku została ona podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

W piśmie skierowanym do premiera Donalda Tuska, szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” Dominik Kolorz wskazał, że ustawa powołująca fundusz uzyskała bardzo wysokie poparcie w Sejmie. – Za ustawą głosowali nie tylko parlamentarzyści reprezentujący ówczesną większość, ale również niemal wszyscy posłowie Koalicji Obywatelskiej, Koalicji Polskiej, Polski 2050 oraz Lewicy, czyli ugrupowań tworzących koalicję rządową w obecnej kadencji – napisał przewodniczący.

Dominik Kolorz wskazał, że mimo szerokiego konsensusu politycznego Fundusz do dziś w praktyce nie rozpoczął działalności. – Dlatego zwracamy się do Pana Premiera o jak najszybsze podjęcie działań na rzecz powołania Rady Nadzorczej oraz Zarządu Funduszu, co umożliwi mu realizację zadań przewidzianych w ustawie – podkreślił przewodniczący.

W ocenie szefa śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” jeśli FTWŚ nie rozpocznie działalności w ciągu najbliższych kilku tygodni, istnieje uzasadniona obawa, że środki, które zgodnie z ustawą miały być inwestowane w naszym regionie, zwyczajnie przepadną. Mowa tutaj o 500 mln zł, pochodzących z Funduszu Inwestycji Kapitałowych, które w ubiegłym roku zostały asygnowane na dokapitalizowanie Funduszu oraz nawet 100 mln zł, które w myśl zapisów ustawy mają trafić do Funduszu z budżetu państwa w 2024 roku. – Zgodnie z planem inwestycyjnym Funduszu środki te miały zostać przeznaczone m.in. na wsparcie projektu budowy fabryki Śląskich Magazynów Energii oraz na rewitalizację terenów poprzemysłowych – czytamy w piśmie skierowanym do premiera Tuska.

łk
źródło foto: flickr.com/Konrad Krajewski