Solidar Śląsko Dąbrow

Fundacja ma 20 lat

W ciągu 20 lat działalności wysłaliśmy na kolonie 75 tys. dzieci. Solidarność to nie tylko protesty i obrona praw pracowniczych, jak często jesteśmy postrzegani – powiedział Piotr Duda podczas uroczystego spotkania z okazji 20. rocznicy powstania Fundacji im. Grzegorza Kolosy.

Urodzinowa gala Fundacji odbyła się 26 października w siedzibie śląsko-dąbrowskiej Solidarności. – W ciągu tych 20 lat Fundacja przeszła ogromną ewolucje. Rodzice wysyłają z nami dzieci na kolonie, bo wiedzą, że ich wypoczynek będzie bardzo dobry i bezpieczny. W tej chwili jedynym reliktem przeszłości są długie kolejki przed drzwiami Fundacji, gdy ogłaszamy nabór na kolonie – mówił do urodzinowych gości Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność i prezes Fundacji na Rzecz Zdrowia Dzieci i Młodzieży Regionu Śląsko-Dąbrowskiego im. Grzegorza Kolosy.

Jak przekonywał, kolonie dotowane przez Fundację to często jedyna szansa na prawdziwe wakacje dla dzieci z gorzej sytuowanych rodzin. – Na kolonie z nami jeżdżą dzieci z rodzin średnio i dobrze sytuowanych oraz z rodzin najuboższych. Bardzo ważne jest dla nas, by dzieci wyjeżdżające z nami na wypoczynek wracały szczęśliwe – podkreślał Piotr Duda.

W uroczystościach z okazji 20-lecia Fundacji im. Grzegorza Kolosy uczestniczyli m.in. minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, marszałek województwa śląskiego Adam Matusiewicz oraz przedstawiciel rzecznika praw dziecka Tadeusz Belerski. – Inicjatywy podejmowane przez tę instytucję dla dobra dzieci powinny być przykładem dla innych regionów Polski. Walka z wykluczeniem społecznym, integracja społeczna to wartości, których bez uczucia nie da się realizować, do tego trzeba dobrych chęci i dobrych ludzi. – powiedział podczas uroczystości Władysław Kosiniak-Kamysz.

Podczas gali instytucje oraz osoby prywatne od lat wspierające Fundacje zostały uhonorowane pamiątkowymi statuetkami. Wyróżniono Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Fundację Energetyka na Rzecz Polski Południowej, Spółkę Deco z Gdańska i Jana Kurpa, byłego prezesa Południowego Koncernu Węglowego. – Te wszystkie wspaniałe rzeczy, które robi Fundacja są pewnie obserwowane przez jej twórcę Grzegorza Kolosę. Jestem przekonany, że Grzegorz jest z nas dumny – powiedział przewodniczący Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz, odbierając statuetkę.

Fundacja na Rzecz Zdrowia Dzieci i Młodzieży Regionu Śląsko-Dąbrowskiego utworzona została w 1992 roku z inicjatywy Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność, któremu przewodniczył Grzegorz Kolosa. Rok później, po tragicznej śmierci przewodniczącego, fundacja nazwana została jego imieniem. Jej podstawowym celem jest organizacja wypoczynku wakacyjnego dla dzieci i młodzieży z województwa śląskiego. 

Dodaj komentarz