Solidar Śląsko Dąbrow

Fortum łamie prawo? Związkowcy zawiadamiają prokuraturę

„Solidarność” w Fortum Power and Heat Polska złożyła doniesienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez pracodawcę, polegającego na utrudnianiu prowadzenia działalności związkowej. Chodzi o spór zbiorowy dotyczący podwyżek wynagrodzeń, który nie jest uznawany przez zarząd firmy. Związkowcy nie wykluczają również przeprowadzenia akcji protestacyjnych.

Doniesienie zostało złożone w w Prokuraturze Rejonowej dla Wrocławia Śródmieście 5 stycznia. – Zarząd Fortum od miesięcy nie uznaje sporu zbiorowego, co uniemożliwia rozpoczęcie rokowań dotyczących zgłoszonych przez nas postulatów. Zdecydowaliśmy się zawiadomić prokuraturę, bo w naszej ocenie pracodawca łamie prawo – mówi Andrzej Śpiewak, przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” w Fortum.

„Solidarność” i druga organizacja związkowa działająca w firmie: Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego zgłosiły żądania płacowe w trybie sporu zbiorowego w kwietniu ubiegłego roku. Zarząd spółki zakwestionował jednak istnienie sporu i dotychczas nie podjął negocjacji ze stroną społeczną. – Nasza cierpliwość się wyczerpała. Liczymy, że prokuratura zajmie się sprawą i pracodawca wreszcie przystąpi do rozmów. Jeśli jednak zajdzie taka potrzeba, nie wykluczamy rozpoczęcia akcji protestacyjnych – mówi przewodniczący. Dodaje, że problem braku konstruktywnego dialogu społecznego w Fortum narasta od lat. – Spotkania odbywają się, ale wyglądają one tak, że pani dyrektor HR informuje nas o decyzjach podejmowanych przez zarząd i mówi, że nie podlegają one żadnym negocjacjom – zaznacza.

Związkowcy domagają się wzrostu płac dla wszystkich pracowników w wysokości 10 proc. średniego wynagrodzenia w firmie. – Celowo przyjęliśmy taki punkt odniesienia, bo pracownicy produkcyjni zarabiają u nas znacznie poniżej tej średniej. Chodzi o to, aby przy dzieleniu pieniędzy na podwyżki, bardziej docenić tę część załogi – wskazuje Andrzej Śpiewak.

W ocenie związkowców Fortum jest w bardzo dobrej kondycji finansowej i firmę stać na podniesienie płac pracownikom. – Tylko w 2021 roku zysk był o kilkadziesiąt proc. wyższy od zakładanego. Mówimy tutaj o dziesiątkach milionów zł – zaznacza przewodniczący.

Fortum Power and Heat Polska posiada w Polsce dwie elektrociepłownie – w Częstochowie i Zabrzu. Ponadto spółka posiada 900 km sieci ciepłowniczych i zajmuje się dystrybucją ciepła również na terenie Wrocławia i Płocka. Spółka jest częścią pochodzącego z Finlandii państwowego koncernu Fortum. Łącznie w Polsce firma zatrudnia ok. 350 pracowników.

łk
źródło foto: pixabay.com/CC0