Solidar Śląsko Dąbrow

Emerytury za staż. Do końca zbiórki zostało niewiele czasu

Do 6 października NSZZ „Solidarność” w całym kraju musi zebrać co najmniej 100 tys. podpisów poparcia, aby Sejm zajął się obywatelskim projektem ustawy w sprawie wprowadzenia emerytur stażowych. Od kilku tygodni przedstawiciele śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” zbierają podpisy w zakładach pracy, w biurach terenowych Zarządu Regionu oraz na ulicach największych miast naszego regionu.

25 sierpnia związkowcy ze śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” zbierali podpisy w centrum Katowic. Stolik ustawili nieopodal Teatru Śląskiego. – Głównie podpisywały się osoby w średnim wieku, takie które już myślą o emeryturze i chciałyby mieć możliwość przejścia na to świadczenie wcześniej, niż wynikałoby to z powszechnego wieku emerytalnego. Z kolei ludzie młodzi zatrzymywali się, żeby z nami porozmawiać i poznać założenia projektu – powiedział Krzysztof Piętak, szef biura terenowego Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” w Katowicach.

Związkowcy z jaworznickiej „Solidarności” zbiórkę podpisów w centrum miasta rozpoczęli 12 sierpnia. Akcja zorganizowana została na ulicy Sienkiewicza, popularnej „Kociej” w pobliżu rynku. Jak podkreśliła Malwina Mastalerz z biura terenowego Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” w Jaworznie, zbiórka cieszyła się sporym zainteresowaniem.


– Ludzie byli pozytywnie nastawieni. Podchodzili do naszego stolika, czytali plakaty, dopytywali się o szczegóły projektu. Ci, którzy już sami są na emeryturze, podpisywali się na listach, bo jak mówili, chcą pomóc swoim dzieciom– powiedziała Malwina Mastalerz. – Wiele osób zabrało ze sobą ulotki informujące o projekcie, żeby je przekazać bliskim i znajomym – dodała. Na razie przedstawiciele „Solidarności” zbierają podpisy na ulicy „Kociej” w Jaworznie co czwartek między godziną 9.00 i 12.00, ale planują przeniesienie akcji na Mały Rynek.

Podobne zbiórki podpisów organizowane są przez związkowców z „Solidarności” w innych miastach naszego regionu, m.in. w Rybniku i Tarnowskich Górach. Pod projektem „Emerytura za staż” można się podpisywać także w siedzibach poszczególnych biur terenowych „S”, w zakładach pracy oraz w siedzibie Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” w Katowicach.

Projekt „Emerytura za staż” zakłada możliwość przechodzenia na emeryturę po 35 latach pracy dla kobiet i 40 lata pracy dla mężczyzn. Zbiórka podpisów pod projektem ruszyła 7 lipca. Do 6 października Komitet Obywatelski Inicjatywy Ustawodawczej ustawy o zmianie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz zmianie niektórych innych ustaw musi zebrać co najmniej 100 tys. podpisów.

Agnieszka Konieczny