Solidar Śląsko Dąbrow

Emerytura za staż

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” podjęła 6 maja decyzję o skorzystaniu z obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej, aby wprowadzić pod obrady parlamentu projekt ustawy o emeryturach stażowych.

– Nie mamy na co dłużej czekać, byliśmy cierpliwi przez ostatnie sześć lat rządów Zjednoczonej Prawicy. Widząc działania rządzących przez ostatnie 6 lat, musimy przejąć sprawy w swoje ręce, w ręce obywateli. Jako „Solidarność” chcemy w sposób prawny, logistyczny, pomóc obywatelom przegłosować w Sejmie ustawę o emeryturach stażowych – powiedział 7 maja Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej w czasie konferencji prasowej dotyczącej inauguracji obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej

Zaznaczył, że pracownicy, którzy będą mieli przechodzić na emerytury stażowe, to pracownicy, którzy sobie kapitał wypracowali. – Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach, każdy zbiera sobie swój kapitał, mamy zdefiniowaną składkę – ile sobie uzbieram, tyle będę miał. Nasz projekt ustawy, który złożymy u Pani Marszałek Sejmu, jasno mówi, że jest jedno obostrzenie – 35 lat pracy składkowej kobiet i 40 lat pracy składkowej mężczyzn. I uzbierany kapitał, by pracownik lub pracownica odchodząca na emeryturę mieli zapewnioną minimalną emeryturę, by państwo do niej nie dopłacało – podkreślił przewodniczący Komisji Krajowej.

Piotr Duda przypomniał, że „Solidarność” dwukrotnie przed wyborami prezydenckimi w 2015 i 2020 roku podpisywała z kandydatem na stanowisko głowy państwa Andrzej Dudą umowy programowe, których elementem były emerytury stażowe. Jednak ten zapis jak dotąd nie został zrealizowany. Ocenił, że swoistym testem wiarygodności prezydenta będzie to, czy jako pierwszy obywatel RP podpisze się pod projektem obywatelskim ustawy w sprawie emerytur stażowych.

– Przejęliśmy władzę w tym projekcie w Polsce. My, nie politycy, nie posłowie, nie prezydent, tylko my, obywatele. Proszę o podpis. Nie interesuje nas 100 tys. podpisów. To mają być setki tysięcy podpisów – powiedział Duda. Zaznaczył, że w trakcie zbiórki oczekuje też solidarności ze strony tych pracowników, którzy już mają już zapewnione emerytury stażowe, czyli górników czy służb mundurowych. – My wspieraliśmy was, dzisiaj wy wesprzyjcie tych, którzy chcą godnie w swoim wieku emerytalnym odpoczywać – dodał.

ny
źródło foto: solidarnosc.org.pl