Eksperckie wsparcie dla komisji zakładowych

Organizacje związkowe zarejestrowane w Zarządzie Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność będą mogły zwrócić się do spółki S.Partner o pomoc w analizie sprawozdań finansowych oraz podstawowych danych ekonomiczno-finansowych firmy. Wsparcie ekspertów będzie możliwe dzięki umowie podpisanej pomiędzy śląsko-dąbrowską „S”, a przedstawicielami spółki.

Piotr Nowak, wiceprzewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności podkreśla, że współpraca z S.Partnerem jest odpowiedzią na sygnały płynące z organizacji związkowych. – Od ponad roku docierały do nas głosy z niektórych komisji zakładowych, że brakuje im takiego merytorycznego wsparcia – mówi Piotr Nowak. Podkreśla, że wybór spółki S.Partner nie jest przypadkowy. Jest to firma, która od kilku lat współpracuje z Komisją Krajową NSZZ Solidarność. – Niektóre organizacje z naszego regionu też już taką indywidualną współpracę z S.Partnerem podjęły i widzimy, że jest ona bardzo dobra – dodaje wiceprzewodniczący śląsko-dąbrowskiej „S”.

Związkowcy będą mogli zwrócić się do ekspertów z S.Partnera także o pomoc w analizie podstawowych danych w obszarze zatrudnienia, wynagrodzeń i czasu pracy. Umowa obejmuje też wsparcie w analizie ekonomiczno-finansowej na potrzeby różnego rodzaju negocjacji prowadzonych w firmie oraz wszelkie analizy i opinie ekonomiczno-finansowe potrzebne związkowcom podczas kontaktów z pracodawcami.

Wsparcie w kwestiach określonych w umowie przedstawiciele komisji zakładowych będą mogli uzyskać drogą telefoniczną i mailową przez 24 godziny na dobę. Dodatkowo eksperci z S.Partnera raz w miesiącu będą dostępni w siedzibie Zarządu Regionu. Ich dyżury w godzinach od 10.00 do 16.00 zaplanowane zostały na 29 września, 27 października, 24 listopada, 15 grudnia, 26 stycznia i 23 lutego. Zaplanowane zostały także dwa dwudniowe szkolenia dla zainteresowanych komisji. – Często jest tak, że pracodawca przedstawia informacje dotyczące sytuacji ekonomicznej firmy, ale robi to w taki sposób, że ukrywa niektóre dane lub udostępnia tylko te dokumenty, które chce. Pewne rzeczy mogą umknąć związkowcom, dlatego korzystanie z pomocy ekspertów jest bardzo ważne. Oni powinni podpowiadać, o jakie dokumenty komisje zakładowe powinny się upominać i na które zapisy zwracać szczególną uwagę – dodaje Piotr Nowak. Zapewnia, że firma S.Partner podpisała klauzulę o poufności danych.

Umowa będzie obowiązywała od 1 września 2015 roku do końca lutego 2016 roku. Jednak Piotr Nowak nie wyklucza dalszej współpracy z ekspertami z S.Partnera, jeżeli tylko komisje zakładowe będą takim wsparciem zainteresowane.

S.Partner należy do grupy SYNDEX. Spółka powstała w 2005 roku i jest kancelarią prawno-ekonomiczną na polskim rynku realizującą ekspertyzy ekonomiczne i społeczne skierowane wyłącznie do przedstawicieli pracowników, w tym związków zawodowych, rad pracowników oraz najważniejszych instytucji dialogu społecznego.

aga
źródło foto:flickr.com/Ken Teegardin