Solidar Śląsko Dąbrow

Dzień Wolności i Solidarności

31 sierpnia w Lubinie odbędą się centralne uroczystości 37. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność. 3 września w Jastrzębiu-Zdroju zorganizowane zostaną obchody rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. 
 
W tym roku centralne uroczystości odbędą się w Lubinie w związku z 35. rocznicą tragicznych wydarzeń w tym mieście. 31 sierpnia 1982 roku w wyniku działań milicji i ZOMO tłumiących manifestację z okazji drugiej rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych od kul zginęły 3 osoby (Michał Adamowicz, Andrzej Trajkowski i Mieczysław Poźniak), a kilkadziesiąt zostało rannych.
 
Obchody rozpoczną się o godz. 10.00 od złożenia kwiatów na cmentarzu komunalnym w Lubinie. Następnie o godz. 11.00 w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej odprawiona zostanie uroczysta msza święta. Po nabożeństwie uczestnicy obchodów przejdą pod pomnik Pamięci Ofiar Lubina 1982 roku, gdzie na godz. 13.00 zaplanowany jest apel poległych. W dalszej części wręczone zostaną odznaczenia państwowe. O godz. 13.45 planowane jest wystąpienie prezydenta RP Andrzeja Dudy. Po przemówieniach nastąpi składanie kwiatów pod pomnikiem.
 
Choć centralne uroczystości 37. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ Solidarność w tym roku odbędą się w Lubinie, w Gdańsku również zostaną zorganizowane rocznicowe obchody, w których wezmą udział przedstawiciele Solidarności z całego kraju. 31 sierpnia o godz. 17.00 zostanie odprawiona uroczysta msza święta w Bazylice św. Brygidy, po której jej uczestnicy – jak co roku – przejdą na pl. Solidarności, przed bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej.
 
W naszym regionie tradycyjnie rocznicowe obchody rozpoczną się w Jastrzębiu-Zdroju 3 września, w rocznicę podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. O godzinie 9.30 w jastrzębskim kościele pw. najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła rozpocznie się uroczysta msza święta pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca. Następnie uczestnicy uroczystości przejdą pod pomnik Porozumienia Jastrzębskiego znajdujący się na placu przy kopalni Zofiówka. Pod pomnikiem o godz. 11.00, po przemówieniach zaproszonych gości nastąpi złożenie kwiatów.
 
11 września w Dąbrowie Górniczej odbędą się obchody 37. rocznicy podpisania Porozumienia Katowickiego. O godz. 10.00 odprawiona zostanie msza święta w Sanktuarium św. Antoniego z Padwy. Po nabożeństwie o godz. 11.30 nastąpi złożenie kwiatów pod krzyżem znajdującym się za bramą główną ArcelorMittal Poland. Następnie uroczystości przeniosą się pod pomnik Porozumienia Katowickiego.
 
Od 2005 roku przypadający na 31 sierpnia Dzień Wolności i Solidarności upamiętniający podpisanie Porozumień Sierpniowych posiada status święta państwowego. 
 
łk

Dodaj komentarz