Solidar Śląsko Dąbrow

Dzięki „Solidarności” pracownicy Nexteer zarobią więcej

Pracownicy spółki Nexteer Automotive Poland w Tychach otrzymują specjalny dodatek za pracę w soboty, niedziele i dni świąteczne. Porozumienie w tej sprawie wynegocjowała z pracodawcą działająca w firmie „Solidarność”.

Dodatek przysługuje pracownikom zakładu od 24 października i będzie wypłacany do końca grudnia. – W październiku i w listopadzie jest to 200 zł brutto za pracę w każdą sobotę i w każdy dzień świąteczny, natomiast w grudniu będzie to 300 zł brutto – informuje Grzegorz Zmuda, przewodniczący zakładowej „S”. Jak podkreśla, każda osoba ma prawo do dodatku, niezależnie czy przychodzi do pracy zgodnie ze swoim  harmonogramem, czy w dzień dla siebie wolny. – Tylko w listopadzie pracownicy mają możliwość przepracowania 8 takich dni, co by oznaczało, że na ich konta może wpłynąć nawet 1,6 tys. zł brutto więcej – dodaje.

Porozumienie w sprawie dodatku zostało podpisane pod koniec października. – Firma ma bardzo dużo zamówień, co powoduje, że ludzie muszą przychodzić do pracy praktycznie na okrągło. Wynegocjowany przez nas dodatek, ten wysiłek im zrekompensuje – zaznacza przewodniczący zakładowej „S”.

Ponadto, pracownicy zakładu otrzymują dodatek za pracę w niedziele i dni świąteczne, który wynosi 100 proc. stawki zasadniczej danej osoby. To oznacza, że jest on wyższy, niż wynikałoby to z przepisów prawa pracy.

Nexteer Automotive Poland działa w branży motoryzacyjnej. Firma jest producentem układów kierowniczych. W dwóch fabrykach w Tychach i w Gliwicach zatrudnia w sumie ok. 1,7 tys. osób. Na takich samych zasadach dodatek za pracę w soboty i dni świąteczne, jest wypłacany także w Gliwicach.

ak

Dodaj komentarz