Solidar Śląsko Dąbrow

Dzieci w czasie ferii koleją jeżdżą za darmo

Podczas ferii uczniowe będą mogli za darmo dojechać koleją do Ustronia i Wisły. Po raz pierwszy bezpłatny będzie także bilet z Żywca do Zakopanego.Koleje Śląskie przekonują, że darmowe bilety to nie koszt, a inwestycja  w przyszłość firmy. Przewoźnik postanowił wykorzystać nadchodzące ferie, by zachęcać dzieci i młodzież do podróżowania koleją.
 
11 lutego w województwie śląskim rozpoczną się ferie. Podczas przerwy od nauki uczniowie będą mogli jeździć wszystkimi liniami obsługiwanymi przez Koleje Śląskie za darmo. Akcja potrwa od 9 do 24 lutego. – To bardzo dobry pomysł. Koleje Śląskie już wcześniej organizowały różne akcje, podczas których oferowały darmowe przejazdy. Efekt był zawsze taki sam. Liczba pasażerów wzrastała. Dzięki takim promocjom ludzie przekonują się, że mogą podróżować wygodnie, szybko i bezpiecznie – mówi Mariusz Samek, przewodniczący Solidarności w Kolejach Śląskich.
 
Oferta regionalnego przewoźnika skierowana jest nie tylko do uczniów z województwa śląskiego. Będą mogły z niej korzystać wszystkie dzieci chodzące do szkół podstawowych oraz młodzież ze szkół średnich i branżowych z całej Polski. Podczas kontroli biletowej uczniowie będą musieli okazać ważną legitymację szkolną, natomiast rodzice przedszkolaków dokument potwierdzający wiek dziecka. Promocja obejmie swoim zasięgiem wszystkie trasy, po których kursują pociągi Kolei Śląskich. Podczas ferii uczniowie będą mogli za darmo dojechać m.in. do Ustronia i Wisły. Po raz pierwszy bezpłatny będzie także bilet z Żywca do Zakopanego. Wyjątkiem będzie niewielki, kilkukilometrowy odcinek pomiędzy polskimi Chałupkami, a czeskim Bohuminem. Ze względu na to, że jest to odcinek transgraniczny, Koleje Śląskie nie mogą wprowadzić bezpłatnych biletów.
 
W województwie śląskim jest blisko 503 tys. uczniów. Jak wynika z informacji przekazanych przez Kuratorium Oświaty w Katowicach, w obozach i zimowiskach zorganizowanych na terenie kraju weźmie udział niespełna 18 tys. osób. Za granicę wyjedzie ok. 1400 uczniów. Blisko 22 tys. dzieci będzie uczestniczyło w półkoloniach w miejscu zamieszkania. W sumie ze zorganizowanych form wypoczynku skorzysta ok. 8 proc. uczniów ze szkół województwa śląskiego. Większość spędzi ten czas w domu. – Taki wypoczynek nie jest efektywny, uczeń wraca do szkoły zmęczony. Najlepiej, gdy dziecko przebywa na świeżym powietrzu, jeżdżąc na nartach, łyżwach lub sankach. Niestety, wciąż wielu rodziców nie stać na to, żeby wysłać pociechę na obóz sportowy. Przeważnie wyjeżdżają ci uczniowie, których rodzice mogą liczyć na dofinansowanie wypoczynku z zakładu pracy. To zdecydowanie za mało – mówi Bożena Gładysiewicz, przewodnicząca oświatowej Solidarności w Będzinie.
 
Może akcja Kolei Śląskich zachęci rodziców do choć jednodniowych, rodzinnych wyjazdów w góry, podczas których dzieci będą mogły aktywnie wypocząć na świeżym powietrzu, ciesząc się z atrakcji, jakie oferują górskie miejscowości.
 
„Kolej na Ferie” to nie pierwsza inicjatywa, podczas której Koleje Śląskie oferują darmowe przejazdy. W 2017 ruszyła akcja skierowana do studentów pierwszego roku. Osoby rozpoczynające studia przez półtora miesiąca mogły dojeżdżać z domu na uczelnię za złotówkę. W 2018 roku wprowadzono „Zielone Środy”. W każdą trzecią środę miesiąca prawo do bezpłatnych przejazdów miał właściciel dowodu rejestracyjnego na samochód lub motocykl wraz z osobą towarzyszącą. W zeszłym roku uruchomiono też „Rodzinne Niedziele”. Dzięki tej inicjatywie, w pierwszą niedzielę miesiąca bezpłatnie pociągami Kolei Śląskich mogli podróżować rodzice lub opiekunowie dzieci do 16. roku życia. W tym przypadku bilet musiało posiadać jedynie dziecko.
 
Agnieszka Konieczny
źródło foto:pixabay.com/CC0
 
 

However, data encryption is only as secure as your ability to remember strong passwords, utilize two-factor authentication, or echeck casinos canada employ a password manager.

Dodaj komentarz