Działania Solidarności i innych związków przyniosły efekty

25 lipca, dzień po demonstracji związków zawodowych przed siedzibą zarządu ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej, spółka poinformowała o odłożeniu w czasie planowanego na wrzesień czasowego wygaszenia części surowcowej krakowskiej huty należącej do koncernu.

– Determinacja pracowników oraz działania Solidarności i pozostałych związków zawodowych przyniosły efekty. Zagrożenie dla setek miejsc pracy w Krakowie zostało na razie oddalone – mówi Jerzy Goiński, przewodniczący Solidarności w dąbrowskim oddziale AMP.

W komunikacie opublikowanym w serwisie internetowym ArcelorMittal Poland, firma poinformowała, że postanowiła odroczyć tymczasowe wstrzymanie pracy wielkiego pieca i stalowni w Krakowie, aby „ponownie ocenić całą sytuację”. Jednocześnie firma wskazała, problemy, z którymi mierzy się całe europejskie hutnictwo wciąż są aktualne. – Nadal borykamy się z wysokimi cenami surowców, rosnącymi kosztami uprawnień do emisji CO2 i niewystarczającymi środkami ochrony europejskiego rynku, co bezpośrednio przekłada się na ogromny wzrost importu z krajów trzecich – czytamy w komunikacie.

W demonstracji przeprowadzonej 24 lipca przed siedzibą zarządu AMP wzięło udział ok. 1000 osób. Związkowcy zapowiedzieli kolejne akcje protestacyjne, jeśli władze spółki nie wycofają się z planów wyłączenia wielkiego pieca i stalowni w krakowskiej hucie, co wedle wcześniejszych zapowiedzi firmy miało nastąpić we wrześniu. W części surowcowej oddziału AMP w Krakowie zatrudnionych jest ok. 1200 pracowników.

łk