Działania skarbowej „Solidarności” przyniosły efekty

29 czerwca na konta pracowników urzędów skarbowych wpłynęła premia za I kwartał tego roku. To efekt działań podjętych przez Organizację Zakładową NSZZ „Solidarność” Pracowników Administracji Podatkowej Województwa Śląskiego, m.in. pikiety zorganizowanej 26 czerwca przed Izbą Administracji Skarbowej w Katowicach.

– Po naszych naciskach większość osób dostała pieniądze, ale jeszcze nie wszyscy, wyjaśniamy tę sprawę – mówi Dominik Lach, przewodniczący skarbowej „S”. Premię za I kwartał pracownicy skarbówki powinni otrzymać do 30 kwietnia. Jej wstrzymanie było jednym z powodów zorganizowania pikiety. Uczestnicy protestu zarzucili dyrektorowi Izby Administracji Skarbowej w Katowicach także brak kompleksowych działań, które mogłyby zmniejszyć ryzyko zakażenia COVID-19, m.in. należytej dezynfekcji pomieszczeń.

Łamanie praw pracowniczych, zasad dialogu społecznego oraz szykanowanie członków „Solidarności” poprzez wzmożone kontrole i postępowania dyscyplinarne  to kolejne problemy, o których mówiono podczas pikiety. W sumie w akcji wzięło udział blisko 100 osób. Pracowników i funkcjonariuszy administracji skarbowej wsparli związkowcy z innych zakładów pracy oraz przedstawiciele krajowych i regionalnych struktur „S”. – Gdyby w instytucjach skarbowych prowadzony był dialog, to nie byłoby tylu problemów. Trzeba nareszcie usiąść do stołu i zacząć je rozwiązywać – podkreślał podczas protestu Piotr Nowak, wiceprzewodniczący śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”.

Izbie Administracji Skarbowej w Katowicach podlega 37 urzędów skarbowych znajdujących się w województwie śląskim oraz Urząd Celno-Skarbowy z oddziałami celnymi. W instytucjach tych zatrudnionych jest ok. 6 tys. pracowników i funkcjonariuszy.

ak
źródło foto:pxhere.com/CC0