Solidar Śląsko Dąbrow

Dwudniowe obchody rocznicowe w kopalni Piast

14 grudnia w kopalni Piast w Bieruniu rozpoczną się dwudniowe obchody 40. rocznicy najdłuższego strajku podziemnego w stanie wojennym. – Zaczynamy rekonstrukcją wydarzeń. Od świtu, od godz. 5.00 do 18.00 przed kopalnią będą stały pojazdy milicyjne i koksiaki. Będą umundurowani milicjanci. Na telebimie będziemy wyświetlać zdjęcia i filmy dotyczące tamtych wydarzeń, w tym film „Najdłuższa szychta” Wojciecha Wikarka, a także teledyski zespołów „Mantra” i „Krzywa Alternatywa” poświęcone strajkującym z Piasta – mówi Mariusz Śliwiński, koordynator rocznicowych obchodów z ramienia związków zawodowych.

O godz. 11.00 sprzed bramy kopalni Piast wystartuje bieg pamięci. Metą będzie cechowni kopalni Ziemowit w Lędzinach, gdzie górnicy też protestowali pod ziemią przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. – W biegu udział wezmą m.in.: nasza utytułowana biathlonistka Weronika Nowakowska, znany piłkarz Krzysztof Bizacki czy związany z „Solidarnością” bokser Damian Jonak – wylicza Śliwiński.

Drugiego dnia obchodów, 15 grudnia, o godz. 9:00 w cechowni  kopalni odbędzie się uroczystość odsłonięcia Piastowskiego Krzyża Wolności na ołtarzu św. Barbary. O godz. 10:00 w kościele św. Barbary w Bieruniu odprawiona zostanie msza św. w intencji uczestników strajku w 1981 roku w kopalni Piast i ich rodzin.

Strajk w kopalni Piast był najdłuższym w Polsce ciągłym protestem po wprowadzeniu stanu wojennego. Ponad tysiąc górników strajkowało 650 m pod ziemią przez dwa tygodnie od 14 do 28 grudnia 1981 rok. Tylko kilka dni krócej (15-24 grudnia 1981 roku) strajkowali górnicy z sąsiedniej kopalni Ziemowit. Dziś oba zakłady działają wspólnie jako ruchy wydobywcze kopalni Piast-Ziemowit.

ny