Solidar Śląsko Dąbrow

Drugi dzień referendum w JSW

O godzinie 18.00 zakończy się dwudniowe referendum strajkowe w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. W głosowaniu wzięło już udział ponad trzy czwarte pracowników spółki. Zarząd JSW poinformował o zamiarze dyscyplinarnego zwolnienia z pracy liderów związkowych z kopalni Budryk za udział w solidarnościowym proteście w obronie polskiego górnictwa sprzed kilkunastu dni.  
 
– Frekwencja na tę chwilę jest nawet powyżej naszych oczekiwań. W skali spółki w referendum wzięło już udział ponad 75 proc. pracowników – mówi Roman Brudziński, wiceprzewodniczący Solidarności w JSW. 
 
Dwudniowe referendum strajkowe w Jastrzębskiej Spółce Węglowej zakończy się dziś ok. godziny 18.00. Wyniki głosowania zostaną ogłoszone najprawdopodobniej godzinę później – Podczas popołudniowego sztabu zdecydujemy też, jaki kształt przybierze akcja protestacyjno-strajkowa. Po tym, co zrobiono wobec kolegów z kopalni Budryk, scenariusze mogą być bardzo różne – podkreśla Roman Brudziński.  
 
Zarząd JSW przesłał do organizacji związkowych działających w KWK Budryk zawiadomienia o zamiarze dyscyplinarnego zwolnienia z pracy liderów związkowych z tej kopalni. Powodem wypowiedzeń jest udział w akcji protestacyjnej zorganizowanej w JSW w geście solidarności z protestującymi pracownikami Kompanii Węglowej. 
 
Jedną z przyczyn konfliktu w JSW jest jednostronne wypowiedzenie przez zarząd spółki trzech obowiązujących w niej porozumień zbiorowych Chodzi o porozumienia z dnia 28 lutego 2011 r. (dot. deputatu węglowego), 5 maja 2011 r. (zawartego przed debiutem giełdowym JSW) oraz 8 listopada 2012 r. (dot. wzrostu stawek płac). Jak wynika z szacunków związków zawodowych pracownicy JSW mogą stracić w wyniku decyzji zarządu nawet 20 proc. rocznych wynagrodzeń. 
 
łk
 

Dodaj komentarz