Solidar Śląsko Dąbrow

Dotacje do zakupu samochodów elektrycznych

12 lipca wystartował program „Mój elektryk”. Na zakup zeroemisyjnego samochodu można otrzymać nawet 27 tys. zł bezzwrotnej dotacji. O maksymalną kwotę wsparcia mogą ubiegać się rodziny z trójką lub większą liczbą dzieci.

Obsługą programu „Mój elektryk” zajmuje się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na dofinansowanie zakupu ekologicznych samochodów przez osoby fizyczne Fundusz przeznaczył 100 mln zł. Kupowane pojazdy muszą być w pełni elektryczne, hybrydy nie będą brane pod uwagę. Osoby fizyczne mogą się starać o dotację wynoszącą do 18 750 zł do zakupu fabrycznie nowych pojazdów zeroemisyjnych kategorii M1, których cena nie przekracza 225 tys zł. Natomiast rodziny wielodzietne mogą otrzymać dotację do 27 tys. zł, przy czym posiadaczy Karty Dużej Rodziny, limit cenowy samochodu nie dotyczy. – Dofinansowanie dla nabywców indywidualnych będzie przyznawane na zasadzie refundacji części poniesionych kosztów. Aby ją uzyskać, wystarczy przedstawić fakturę zakupu i przejść kilka prostych kroków w formularzu online – mówi Artur Lorkowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wniosek o dofinansowanie zakupu zeroemisyjnego samochodu jest dostępny w formie elektronicznej na stronie internetowej NFOŚiGW.

Nabór wniosków dla osób fizycznych potrwa do 30 września 2025 roku lub do wyczerpania środków przeznaczonych na ten cel. Jeszcze w tym miesiącu powinien wystartować także program „Mój elektryk” dla firm. Budżet przewidziany na dotacje dla przedsiębiorców wynosi 400 mln zł.

Jeszcze w lipcu ruszy również nabór banków, które będą dystrybuowały dopłaty do leasingu. Docelowo przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie więcej niż jednego pojazdu, a wysokość dotacji uzależniona zostanie od rodzaju samochodu i przewidywanego przebiegu. Na samochód dostawczy będzie można otrzymać nawet 70 tys. zł dofinansowania.

Więcej informacji znajduje się na stronie: www.nfosigw.gov.pl/mojelektryk.

Agnieszka Konieczny
źródło foto: flickr.com/Kārlis Dambrāns