Solidar Śląsko Dąbrow

Domagają się wstrzymania zwolnień grupowych w Zamecie

Solidarność z tarnogórskiej spółki Zamet Budowa Maszyn żąda wstrzymania zwolnień grupowych w zakładach firmy w Tarnowskich Górach i w Bytomiu. Z powodu planowanego przez pracodawcę wygaszania bytomskiego wydziału Zygmunt pracę w przedsiębiorstwiema stracić 125 pracowników. Związkowcy chcą, aby niezależni eksperci zbadali zasadność planowanej redukcji zatrudnienia.

27 czerwca zarząd Zametu poinformował związki zawodowe o rozpoczęciu procedury zwolnień grupowych z powodu planowanego skoncentrowania działalności firmy w Tarnowskich Górach. Redukcja zatrudnienia ma objąć 125 pracowników, w tym blisko 40 z Bytomia. Zarząd zapowiedział też przeniesienie 66 pracowników produkcyjnych z Bytomia do Tarnowskich Gór.

1 lipca odbyła się pierwszej tura konsultacji z pracodawcą, mających na celu ograniczenie skali zwolnień. Solidarność zawnioskowała, by niezależni eksperci ocenili zasadność planowanej redukcji i aby do czasu wydania takiej opinii zarząd wstrzymał procedurę zwolnień grupowych. Podstawowym żądaniem związkowców jest jednak całkowite wycofanie się ze zwolnień. W zamian proponują, by zarząd spółki poprzestał wyłącznie na tzw. naturalnych odejściach pracowników na emerytury lub renty. – Jeśli nie uda nam się przekonać zarządu do takiego rozwiązania, będziemy walczyć o ograniczenie redukcji do minimum. Przed wszystkim musimy bronić przed zwolnieniem jedynych żywicieli rodzin, osoby samotnie wychowujące dzieci i rodziców dzieci niepełnosprawnych. Są też przypadki małżeństw zatrudnionych w naszej firmie i nie wyobrażam sobie, że oboje małżonków traci pracę – podkreśla Andrzej Bałchan.

W ocenie przewodniczącego wygaszanie wydziału Zygmunt w Bytomiu, a w konsekwencji zwolnienie blisko 40 proc. pracowników firmy oznacza ogromne osłabienie potencjału ludzkiego i produkcyjnego spółki. – Nasz wydział zamiejscowy ma unikatowy park maszynowy. W ostatnich latach na jego remont poszły ogromne pieniądze. Teraz wychodzi na to, że te inwestycje zostaną zmarnowane, bo dalsza eksploatacja maszyn wydziału Zygmunt jest możliwa tylko w tym zakładzie. Ze względu na wiek tych maszyn, przenosiny w inne miejsce będą się wiązały ze znacznym pogorszeniem ich parametrów pracy – wyjaśnia przewodniczący.

Zamet Budowa Maszyn S.A. zatrudnia 351 pracowników, w tym około 115 osób w wydziale zamiejscowym Zygmunt w Bytomiu. To jeden z największych w Polsce producentów maszyn i urządzeń dla  branży hutniczej oraz przetwórstwa stali i metali nieżelaznych.
   
bea
źródło foto:fotopolska.eu/Piotr Brzezina/CC BY-SA 3.0

 

Dodaj komentarz