Dodatkowa premia za nadgodziny w Fiacie

50 zł dodatku za każde osiem przepracowanych nadgodzin – taką propozycję przedstawił organizacjom związkowym zarząd fabryki Fiata w Tychach podczas spotkania 25 czerwca. Pieniądze mają zostać wypłacone w formie jednorazowej premii. Jak informuje przewodnicząca zakładowej Solidarności Wanda Stróżyk, jej wysokość w zależności od liczby przepracowanych nadgodzin, może wynieść ok. 1400 zł.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom podczas spotkania związkowców z pracodawcą nie doszło do podpisania porozumienia w sprawie wypłaty dodatkowej premii za nadgodziny. – Czekamy na wyznaczenie terminu kolejnych rozmów – mówi Wanda Stróżyk, przewodnicząca Solidarności w fabryce Fiata w Tychach. Podkreśla, że już podczas wcześniejszych spotkań z organizacjami związkowymi pracodawca uzależnił wypłatę dodatkowej jednorazowej premii od zwiększenia limitu nadgodzin w tym roku z 250 do 400. – Podczas dzisiejszego spotkania warunek ten został przez pracodawcę utrzymany – dodaje Wanda Stróżyk.

Przewodnicząca zakładowej Solidarności podkreśla, że jednorazowa premia ma zostać wypłacona pracownikom niezależnie od dodatków za pracę w nadgodzinach, które otrzymują w wysokości zapisanej w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy.

Stróżyk przypomina, że 1 kwietnia pracodawca poinformował załogę o zamiarze wydłużenia dniówek dla pracowników produkcyjnych na drugiej zmianie od poniedziałku do czwartku i następujących po nich roboczej sobocie. W konsekwencji pracownicy drugiej zmiany dwa tygodnie w miesiącu pracują przez 56 godzin.

Jak wynika z informacji przekazanej w ubiegłym tygodniu związkowcom przez pracodawcę czerwiec jest ostatnim miesiącem, w którym organizowane są wydłużone dniówki dla drugiej zmiany. W trzecim kwartale zaplanowanych zostało natomiast sześć sobót roboczych – trzy w lipcu, dwie w sierpniu i jedna we wrześniu.

aga
źródło foto: fiat.com