Dodatek inflacyjny dla pracowników Sandvika

Dzięki działaniom podjętym przez „Solidarność” pracownicy firmy Sandvik Polska będą otrzymywali dodatek rekompensujący rosnące koszty utrzymania. Wyniesie on 600 zł brutto i po raz pierwszy zostanie wypłacony wraz z wynagrodzeniem za wrzesień.

– Skłonienie pracodawcy do wyłożenia środków na pomoc pracownikom w tym trudnym czasie było naszym priorytetem – mówi Rafał Mikołajczyk, przewodniczący „Solidarności” w Sandvik Polska w Katowicach. Podkreśla, że w tym celu związkowcy przygotowali obszerną analizę ekonomiczną, którą wraz z pismem dotyczącym uruchomienia środków przesłali do pracodawcy i właściciela koncernu. – Wykazaliśmy, że bez dodatkowego wsparcia wielu pracowników nie udźwignie rosnących rat kredytów, coraz wyższych opłat za żywność i media, i popadnie w kłopoty finansowe – dodaje przewodniczący.

Motorem był zbyt niski, zdaniem związkowców, poziom podwyżek wprowadzonych przez pracodawcę w kwietniu. – Wyniosły one 6,5 proc. To było zdecydowanie za mało w zestawieniu z szalejącą inflacją, która już wówczas przekroczyła 11 proc. Musieliśmy podjąć jakieś działania, by pomóc pracownikom. Rozważaliśmy spór zbiorowy, ale ostatecznie wystarczyło przygotowanie analizy i zwrócenie się do pracodawcy o wypłatę dodatkowych środków. Jesteśmy zadowoleni z rozwiązania, które zaproponował. Nasze działanie spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony pracowników – mówi Rafał Mikołajczyk.

Dodatek inflacyjny będzie wypłacany przez siedem miesięcy. Związkowcy mają nadzieję, że po upływie tego okresu zostanie on wliczony do podstawy wynagrodzenia i wpłynie na zwiększenie pochodnych. Są to m.in. premia kwartalna, dodatek stażowy, czy jubilaty.

Dodatek rekompensujący rosnące koszty utrzymania to nie jedyne wsparcie, jakie pracownicy Sandvika otrzymali od pracodawcy. W tym roku wzrosły też dwie wypłacane w firmie nagrody. Bonus na rozpoczęcie roku szkolnego wyniósł 500 zł brutto i był o 200 zł wyższy niż rok temu. Natomiast premia wakacyjna wyniosła 2,5 tys. zł brutto. To o 500 zł więcej niż w tamtym roku.

Szwedzka Grupa Sandvik zatrudnia w Polsce niespełna 700 pracowników. W Katowicach, gdzie produkowane są narzędzia do obróbki skrawaniem, pracuje 170 osób. Dzięki staraniom „S” działającej w katowickim oddziale koncernu dodatek inflacyjny będą otrzymywali wszyscy pracownicy Sandvika w Polsce.

aga
źródło foto: pixabay.com/CC0