Solidar Śląsko Dąbrow

Dobre praktyki w CMC Poland

Firma CMC Poland z Zawiercia znalazła się w gronie laureatów XIV edycji konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”. Jak podkreśla Henryk Zwolan, przewodniczący zakładowej „Solidarności”, pracownicy firmy mają zapewnione coroczne podwyżki wynagrodzeń, opiekę zdrowotną oraz świadczenia socjalne.

Kluczem do rozwiązywania problemów jest rzetelny dialog przedstawicieli zarządu i strony związkowej. – Nie ma takiej kwestii, w której nie umielibyśmy osiągnąć porozumienia z pracodawcą – mówi Henryk Zwolan. Zaznacza, że efektem prowadzonych negocjacji są m.in. coroczne podwyżki wynagrodzeń, dodatku brygadowego i dodatku zmianowego. Ponadto, wysokość premii świątecznej, wakacyjnej i dodatku na Dzień Hutnika została powiązana z płacą minimalną.

Załoga spółki od 2016 roku ma także zapewnioną dodatkową opiekę medyczną realizowaną przez firmę Medicover. – W styczniu 2020 roku pracodawca otworzył Przyzakładową Placówkę Medyczną Medicover zlokalizowaną koło bramy głównej zakładu w Zawierciu, która w dziewięciu gabinetach lekarskich, gabinecie zabiegowym oraz pracowniach RTG i USG zapewnia możliwość skorzystania z usług lekarzy dziesięciu specjalności. Korzystać z niej mogą zarówno pracownicy CMC Poland, jak i członkowie ich rodzin objęci pakietem medycznym Medicover. Przychodnia zapewnia także kompleksowe badania medycyny pracy – podkreśla przewodniczący zakładowej „Solidarności”.

W jego ocenie, równe istotne co kwestie płacowe i opieka zdrowotna, jest zabezpieczenie socjalne. Standardem w firmie jest nie tylko dofinansowanie biletów na wydarzenia kulturalne i kart sportowych, ale także wypoczynku pracowników i ich rodzin. Pracownicy mogą otrzymać dopłatę wynoszącą nawet 80 proc. ceny wczasów. – To pozwala pracownikowi na 9-dniowy wypoczynek za niewiele ponad 300 złotych – mówi Henryk Zwolan. Jak podkreśla, sposób wydatkowania środków z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych jest uzgadniany ze stroną związkową. Ze świadczeń z ZFŚS mogą korzystać także emeryci, którzy nierzadko z zawierciańską hutą byli związani przez całe swoje zawodowe życie. – Działania pracodawcy są skierowane nie tylko do obecnych pracowników i emerytów, ale również przyszłych pracowników. W ramach tzw. kształcenia dualnego huta współpracuje z lokalnymi technikami a także funduje stypendia uczniom i studentom, którzy w ramach umowy stypendialnej zobowiązani są do podjęcia pracy w CMC Poland po zakończeniu edukacji – dodaje związkowiec.

CMC Poland w całym kraju zatrudnia przeszło 2,6 tys. pracowników, z czego większość ok. 2 tys. pracuje w zawierciańskiej hucie. Ponadto w skład CMC Poland wchodzi kilkanaście zakładów zajmujących się skupem i recyklingiem złomu oraz kilka zakładów przetwórstwa stali.

Pracodawca Przyjazny Pracownikom to konkurs organizowany przez Komisję Krajową NSZZ „Solidarność” pod patronatem urzędującego Prezydenta RP. Celem akcji jest promowanie pracodawców, którzy wyróżniają się w stosowaniu dobrych praktyk. Swoje firmy do udziału w konkursie mogą zgłaszać zakładowe organizacje NSZZ „Solidarność”.

W XIV edycji konkursu nagrodzonych zostało 18 pracodawców, w tym dwóch z naszego regionu. Oprócz CMC Poland w Zawierciu certyfikat „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” został przyznany gliwickiej firmie Tenneco Automotive Eastern Europe.

aga