Solidar Śląsko Dąbrow

Do protestu dołączyły rybnickie kopalnie

W czwartek do 13 wzrosła liczba kopalń, w których prowadzony jest podziemny protest. Rano do akcji przyłączyło się 14 górników z kopalni Jankowice w Rybniku, po zakończeniu pierwszej zmiany na powierzchnię nie wyjechało 12 górników z Chwałowic. Wieczorem do protestu przystąpiło 10 górników z kopalni z Rydułtowy.
 
Obecnie pod ziemią protestuje w sumie blisko 400 góników. Najwięcej, bo przeszło połowa w trzech kopalniach w Rudzie Śląskiej: w Halembie, Bielszowicach i Pokoju.
 
Podziemny protest rozpoczął się w poniedziałek w trzech rudzkich kopalniach oraz w katowickim Wujku. We wtorek dołączyli do akcji górnicy z Piasta i Ziemowita. W środę protest rozpoczęto w kopalniach: Bolesław Śmiały, Sośnica, Mysłowice-Wesoła i Murcki-Staszic. 
 
Na piątek planowany jest przemarsz górników ulicami Rudy Śląskiej. Demonstracja ma wyruszyć sprzed kopalni Pokój o godz. 16.00. Udział w manifestacji obok górników zapowiedzieli też reprezentanci innych branż polskiego przemysłu zagrożonych skutkami unijnej polityki klimatyczno-energetycznej. 
 
ny
 

Dodaj komentarz