Długo wyczekiwane podwyżki pracowników oświaty w Będzinie

O 100 zł brutto wzrosną od 1 września płace pracowników administracji i obsługi ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu będzińskiego. Przez prawie cztery miesiące o wzrost ich wynagrodzeń walczyli z władzami powiatu związkowcy z miejscowej Solidarności. – Nie daliśmy za wygraną, gdy w kwietniu naczelnik Wydziału Oświaty oznajmił nam, że pieniędzy na podwyżki nie ma i nie będzie. Wystosowaliśmy apel do rady powiatu, w którym przypominaliśmy, że pracownicy administracji i obsługi oświaty nie mieli podwyżek od kilku lat – mówi Bożena Gładysiewicz, przewodnicząca oświatowej Solidarności w Będzinie i powiecie będzińskim.

W apelu związkowcy podnieśli też argument, że prezydent Będzina przyznał od 1 września podwyżki płac pracownikom obsługi i administracji z podlegających mu szkół podstawowych i gimnazjalnych. Problem w tym, że nad szkołami ponadgimnazjalnymi w powiecie będzińskim kuratelę sprawuje starostwo powiatowe. – To byłoby wysoce niesprawiedliwe, gdyby w tym samym mieście i powiecie za taką samą pracę pracownicy mieliby otrzymywać różne wynagrodzenia – uważa przewodnicząca. Związkowcy zagrozili wszczęciem sporu zbiorowego. Ostatecznie starosta będziński podjął decyzję o podwyżce płac najniżej uposażonych pracowników szkół ponadgimnazjalnych o 100 zł brutto.

bea
foto:flickr.com/ArekOlek