Solidar Śląsko Dąbrow

Dlaczego warto ocieplić dom

Inwestując w termomodernizację domu, ograniczymy straty ciepła i zmniejszymy rachunki za ogrzewanie. Dofinansowanie na tę inwestycją możemy uzyskać z programu „Czyste powietrze”.
 
Większość budynków mieszkalnych została wybudowana kilkanaście, kilkadziesiąt lat temu w czasach, gdy nie przywiązywano wagi do standardów efektywności energetycznej. W konsekwencji wiele domów jest niedocieplonych. Do ich ogrzania potrzeba większej ilości energii, niż w nowoczesnych, odpowiednio zaizolowanych budynkach. Sposobem na ograniczenie strat ciepła jest kompleksowa termomodernizacja. To inwestycja obejmująca ocieplenie dachu, ścian, podłóg, wymianę okien i drzwi oraz starego pieca na nowoczesny kocioł. – Nawet 25 proc. energii może uciekać przez nieocieplony dach, przez ściany do 30 proc., przez okna i drzwi nawet 25 proc. Bardzo dużo ciepła tracimy, z czego niewiele osób zdaje sobie sprawę, z powodu przestarzałych systemów wentylacji – mówi Szymon Twardoń, doradca energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
 
Zdecydowana większość budynków posiada tzw. wentylację grawitacyjną, która działa na zasadzie różnicy temperatur pomiędzy powietrzem zewnętrznym, a powietrzem wewnątrz budynku. Powietrze z zewnątrz wnika do budynku przez nieszczelności w oknach i drzwiach, następnie ogrzewa się, unosi do góry i wraz ze wszystkimi zanieczyszczeniami jest usuwane przez komin. – W nowo budowanych budynkach standardem jest już wentylacja mechaniczna wyposażona w system pozwalający na zatrzymanie ciepła – podkreśla specjalista.
 
Jak informuje, koszt kompleksowej termomodernizacji domu jednorodzinnego o powierzchni ok. 200 metrów kwadratowych wynosi ok. 90 tys. zł. Taka inwestycja pozwoli na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie nawet o 60 proc. w skali roku. Termomodernizacja budynku i wymiana starego pieca na nowoczesny kocioł, to kosztowne inwestycje, przekraczające możliwości zdecydowanej większości rodzin. Wsparcie można uzyskać z programu „Czyste Powietrze” realizowanego przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wysokość dofinansowania zależy od dochodów w rodzinie. Do najwyższej dotacji wynoszącej do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji uprawnione są gospodarstwa domowe z miesięcznym dochodem do 600 zł netto na osobę. 
 
Zmniejszenie kosztów ogrzewania, to nie jedyna korzyść płynąca z termomodernizacji budynku. W efekcie tej inwestycji poprawia się komfort życia mieszkańców. W ocieplonych budynkach nie pojawia się pleśń, która wytwarza nieprzyjemny zapach i jest szkodliwa dla zdrowia. Pleśń może być przyczyną infekcji oraz alergii. Oprócz tego po termomodernizacji wartość nieruchomości wzrasta, co ma znacznie w przypadku jej ewentualnej sprzedaży.
 
Termomodernizacja nie jest tanim przedsięwzięciem. By zyskać pewność, że poniesione koszty przyniosą oczekiwane efekty, można przed jej rozpoczęciem wykonać audyt energetyczny. Taki audyt przyniesie odpowiedź na pytania dotyczące stanu technicznego budynku i instalacji grzewczej. Dzięki niemu dowiemy się także, które działania przyniosą optymalne efekty. – Jeżeli nie jesteśmy w stanie sami ocenić, czy powinniśmy ocieplić jedynie ściany i wymienić dach, czy przeprowadzić kompleksową termomodernizację, najlepiej zwrócić się do audytora – zaznacza  Twardoń. Na rynku jest wielu audytorów energetycznych i firm zajmujących tym zagadnieniem. Koszt wykonania takiej ekspertyzy dla domu jednorodzinnego wynosi ok. 1000 zł.
 
Na stronie internetowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej znajduje się lista doradców energetycznych. Są to osoby, które wyjaśnią, w jaki sposób można uzyskać dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze”.
 
Agnieszka Konieczny
 
 

Dodaj komentarz