Solidar Śląsko Dąbrow

Czyste Powietrze na półmetku

Jak informują przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, do tej pory wnioski w programie Czyste Powietrze złożyło blisko 700 tys. beneficjentów. Zawnioskowali oni łącznie o 17 mld zł dotacji.

Wart 103 mld zł program wystartował w 2018 roku i ma być realizowany do 2029 roku. Obecnie na kompleksową termomodernizację i budynku i wymianę przestarzałego kopciucha na nowoczesne źródło ogrzewania można otrzymać nawet 136 200 zł dotacji. Jest to zarazem najwyższy poziom dofinansowania.
Jednak jak przekonują przedstawiciele NFOŚiGW, w programie nie chodzi tylko o wymianę przestarzałego pieca i ochronę powietrza. Kompleksowa termomodernizacja budynku i instalacja nowoczesnego źródła ciepła wiąże się z oszczędnościami w budżetach domowych. Zmniejszone zapotrzebowanie na energię przekłada się na mniejszą ilość zakupionego opału, a więc niższe wydatki.

W realizację programu jest zaangażowanych 86 proc. gmin w Polsce, które uruchomiły punkty konsultacyjno-informacyjne dla swoich mieszkańców.
ak
źródło foto:WFOŚiGW Katowice