Czy BP jest w porządku?

23 lutego na dwóch stacjach BP przy Alei Górnośląskiej w Katowicach związkowcy z Solidarności rozdawali ulotki informujące o dramatycznej sytuacji pracowników firmy Norbert Dentressangle Polska przewożącej produkty brytyjskiego koncernu paliwowego. Podobne akcje przeprowadzono również w innych miastach w Polsce.

W Katowicach akcja rozpoczęła się przed godziną 12.00 i trwała ok. 1,5 godziny.  Protest wsparli górnicy z kopalni Piast w Bieruniu.  Związkowcy w górniczych hełmach oraz kurtkach z logo Solidarności rozdawali klientom stacji BP ulotki oraz egzemplarze Tygodnika Śląsko-Dąbrowskiego.

– Bardzo szybko zabrakło nam ulotek. Zainteresowanie kierowców było duże. Może  jedna lub dwie osoby nie przyjęły od nas ulotki. Reszta brała je chętnie i dopytywała, o co chodzi.  Mówiliśmy, że występujemy w obronie naszych kolegów z Płot, których pracodawca łamie prawa pracownicze, a wszyscy dookoła biernie się temu przyglądają, łącznie z BP, która jest kontrahentem ND – mówi Henryk Naraz, wiceprzewodniczący Solidarności z kopalni Piast w Bieruniu.

Podobne akcje, jak ta w Katowicach, równolegle odbywały się m.in. we Wrocławiu, Zielonej Górze, Krakowie i Warszawie. Kampania ma skłonić koncern paliwowy do wsparcia pracowników. Norbert Dentressangle Polska. – BP w swoim „kodeksie postępowania” zobowiązuje się wpływać na firmy, z którymi współpracuje, aby szanowały prawa i godność pracowników. BP korzysta z naszej pracy i toleruje taką sytuację. To nie jest w porządku! – napisali związkowcy na ulotkach rozdawanych klientom stacji.

Spór zbiorowy o podwyżkę płac i poprawę warunków pracy w ND Polska Sp. z o.o. rozpoczął się w lipcu 2011 r. Ponieważ pracodawca unikał negocjacji, 15 grudnia związkowcy przeprowadzili strajk ostrzegawczy. Z powodu braku rokowań i zastraszania pracowników zwolnieniami za udział w proteście 2 stycznia rozpoczął się strajk. Po dwóch tygodniach akcja strajkowa została zawieszona, a pracodawca zaczął zwalniać jej uczestników.

Protest kierowców ND Polska wsparli m.in związkowcy zatrudnioni we francuskim i belgijskim oddziale firmy, a także Europejskia Federacja Pracowników Transportu (ETF) i Międzynarodowa Federacja Pracowników Transportu (ITF).
Norbert Dentressangle to francuska firma logistyczna zajmująca się transportem i jego organizacją. Posiada 162 lokalizacje w 11 krajach. Zatrudnia ponad 26 tys. pracowników. Klientami ND w Polsce są m.in. BP, Exxon Mobil, Total czy Mc Donalds.