Solidar Śląsko Dąbrow

Człowiek jest przed kapitałem

15 kwietnia  prezydent RP Bronisław Komorowski i przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotr Duda nagrodzili czternastu pracodawców certyfikatami  „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”. Wśród laureatów VI edycji akcji certyfikacyjnej jest trzech pracodawców z naszego regionu. – Dziękuję wam, że jesteście i pokazujecie, że człowiek powinien być i jest przed kapitałem. Ideą konkursu jest promowanie tego, o co w Polsce jest bardzo trudno – stabilnego zatrudnienia. Wy pokazujecie, że jest to możliwe – mówił Piotr Duda podczas uroczystości wręczenia certyfikatów w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Wśród zdobywców certyfikatów przyznawanych podczas tegorocznej edycji akcji jest trzech pracodawców z naszego regionu: z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Jaworznie, z Zabrzańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej oraz ze spółki SFW Energia w Gliwicach. Związkowcy z tych zakładów podkreślają, że decyzje o ich zgłoszeniach do konkursu podjęli nie tylko z uwagi na rzetelne przestrzeganie przez nich prawa pracy, ale też ze względu na ich dobrą współpracę ze stroną społeczną. – Dobre partnerstwo przekłada się na lepszą pracę i atmosferę. Stabilność zatrudnienia daje załodze poczucie bezpieczeństwa. Ludzie mogą spokojnie skupić się na tym, co robią. Są pewni, że nikt ich z dnia na dzień nie zwolni – przekonuje Andrzej Dudzik, szef Solidarności w jaworznickich Wodociągach. Przewodniczący Solidarności w ZPEC w Zabrzu Adam Lisiecki zwraca uwagę, że choć przestrzeganie w firmie prawa pracy na pewno powiększa koszty jej funkcjonowania, to nie musi pozbawiać jej konkurencyjności. – Produkowane przez nas ciepło nie jest najdroższe w mieście, mimo że nasz pracodawca sporo płaci za przestrzeganie przepisów prawa – mówi Lisiecki.

Na zakończenie uroczystości przewodniczący Komisji Krajowej związku wręczył prezydentowi RP pióro z logo NSZZ Solidarność, aby, jak zaznaczył, prezydent podpisywał jak najwięcej propracowniczych aktów prawnych.

Akcja „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” została zainicjowana przez Solidarność w 2007 roku i jest prowadzona pod honorowym patronatem prezydenta RP. Jej celem jest promowanie dobrych praktyk w zakładach pracy. O wyborze laureatów decyduje komisja certyfikacyjna, w skład której wchodzą przedstawiciele Solidarności, Rady Ochrony Pracy przy Sejmie RP i prezydenta RP.  Pracodawcy wyróżnieni certyfikatami mają prawo do posługiwania się nimi przez trzy lata i w tym czasie nie mogą ponownie wystartować w konkursie. Mogą stracić certyfikat w przypadku łamania praw pracowniczych i zasad dialogu społecznego.

bea, dikk
 

Dodaj komentarz