Solidar Śląsko Dąbrow

Członkowie „Solidarności” i sympatycy związku oddawali krew

Ponad 220 litrów krwi udało się zebrać z inicjatywy śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”. Akcja zainaugurowana została 31 sierpnia z okazji 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania „S”. Stanowiska do poboru krwi przygotowane zostały w Jastrzębiu-Zdroju i w Katowicach. 4 września zbiórki przeprowadzono w Raciborzu, Rybniku i Sosnowcu.
– Krwi zawsze brakuje, ale w okresie letnim, te niedobory są szczególnie widoczne. W dodatku panuje pandemia COVID-19, większość zabiegów planowanych na marzec, kwiecień, maj została zablokowana i one teraz ruszają. Zapotrzebowanie jest ogromne – powiedziała Gizela Kowol, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu.
W Jastrzębiu-Zdroju chętni mogli oddawać krew od godz. 8.00 w punktach przygotowanych w Hali Widowiskowo-Sportowej oraz w filii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2, która znajduje się przy ul. Krasickiego. – Tylko w ciągu pierwszej godziny zgłosiło się kilkadziesiąt osób, m.in. pracownicy i związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej, jastrzębskiego szpitala, z kopalń Budryk i Knurów-Szczygłowice oraz mieszkańcy miasta – podkreśliła Halina Cierpiał, przewodnicząca Regionalnego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność” w Katowicach i szefowa związku w jastrzębskim szpitalu, współorganizatorka akcji. Punkty przygotowane w Jastrzębiu-Zdroju odwiedziło 250 osób.

W akcji wzięła wspomniana już Gizela Kowol, dyrektor RCKiK w Raciborzu. Krew oddali także m.in. Robert Rychel, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju, Józef Danek, zastępca dyrektora jastrzębskiego szpitala ds. medycznych, Piotr Nowak, dyrektor Śląskiego OW NFZ w Katowicach oraz Artur Dyczko, zastępca prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Roman Brudziński, przewodniczący „Solidarności” w JSW.

4 września zbiórka krwi odbyła się w Rybniku i Raciborzu. Łącznie w tych dwóch miejscach udało się zebrać 120 litrów krwi. – W akcji wzięło udział 265 dawców. Dużą grupę stanowili górnicy z rybnickich kopalń, ale było bardzo wiele osób z niewielkich komisji zakładowych „S”. W organizację akcji zaangażowała się „Solidarność” z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku – mówi Patrycja Kogut z biura terenowego śląsko-dąbrowskiej związku w Rybniku.

Specjalistyczne stanowiska do poboru krwi zorganizowane zostały także w siedzibie śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” w Katowicach. Tutaj krew oddawali m.in. związkowcy i pracownicy Zakładu Karnego w Jastrzębiu-Zdroju, przedstawiciele Służby Ochrony Kolei, a także Kolei Śląskich. W ciągu kilku godzin w siedzibie „S” pojawiło się 45 osób. Po dopełnieniu formalności 31 uczestników akcji oddało 13 litrów krwi.

ak

Dodaj komentarz