Solidar Śląsko Dąbrow

Częściowe, czyli głodowe

– Porozumienie pomiędzy PO i PSL w sprawie podniesienia wieku emerytalnego osiągnięto wyłącznie pod naszym naciskiem. Zawarto je po to, aby sprawić wrażenie kompromisu i odrzucić wniosek o referendum – mówi Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.

– Zwracamy uwagę, że wysokość emerytury częściowej będzie dramatycznie niska i nie jest żadną alternatywą, szczególnie dla osoby, która nie może pracować do emerytury. Wysokość „częściówki” będzie stanowić poniżej 1/3 wynagrodzenia osiąganego przed przejściem na świadczenie. Ponadto dramatycznie obniży właściwą emeryturę osiągniętą po 67 roku życia. Rozwiązanie to też dyskryminuje kobiety, które na „częściówce” mogą przebywać nawet 5 lat. Mężczyźni tylko 2 lata. Ubytek właściwej emerytury u kobiet będzie bardzo duży. Warunki osiągnięcia „częściówki” i jej dramatycznie niska wysokość, jest zaporowa i nie w praktyce pozbawia jakiegokolwiek wyboru – podkreśla przewodniczący.

Jak dodaje Piotr Duda, zmiany przygotowane przez rządzących nie rozwiązują problemu zapaści systemu emerytalnego. – Za kilka lat okaże się, że w systemie jak nie było pieniędzy, tak nie ma. Są też demotywujące rząd do reformowania całego systemu, w tym rynku pracy, uszczelnienia go po stronie wpływów i demografii. W takiej postaci są korzystne jedynie dla budżetu, bo zmniejszają dopłaty do FUS, przerzucając jednocześnie te koszty na obywateli poprzez wypłatę głodowych świadczenia – ocenia szef związku. 

Komentując zachowanie PSL Piotr Duda powiedział, że zachowanie ludowców nie był dla niego zaskoczeniem, choć liczył, że  Waldemar Pawlak zachowa się w tej sprawie tak, jak deklarował podczas spotkania przedstawicieli NSZZ Solidarność z Klubem PSL na początku marca. – Widać przeważył argument utraty synekur politycznych i przywilejów, jakie PSL czerpie z udziału w koalicji rządowej. To jaskrawy przejaw politycznej prostytucji. Jak widać poglądy i zasady są zależne od ceny – komentuje przewodniczący Solidarności.
 

Dodaj komentarz