Solidar Śląsko Dąbrow

Czegoś takiego nie zrobił jeszcze żaden rząd. To niesprawiedliwe

10 czerwca funkcjonariusze Służby Więziennej będą protestować przed siedzibą Ministerstwa Finansów w Warszawie przeciwko planom obniżenia świadczenia mieszkaniowego przeszło połowie służących w tej formacji. 16 tys. funkcjonariuszy może stracić od kilkudziesięciu do 500 zł miesięcznie.

– Np. funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Jastrzębiu-Zdroju dostaną o 300 zł mniej. W skali roku będzie to 3600 zł – wylicza Marcin Kulig, wiceprzewodniczący Krajowej Sekcji NSZZ „Solidarność” Służby Więziennej i szef związku w jastrzębskim Zakładzie Karnym. – Taka sytuacja, żeby jakiekolwiek świadczenie przyznane funkcjonariuszom Służby Więziennej, było obniżane, jeszcze się nie zdarzyła. Żaden dotychczasowy rząd czegoś takiego nie zrobił. To jest niesprawiedliwe i nieuczciwe – dodaje związkowiec.

Dodatek mieszkaniowy dla funkcjonariuszy służb mundurowych został wywalczony przez związki zawodowe w zeszłym roku. Wynosi on od 900 zł do 1800 zł, a konkretne kwoty są naliczane na podstawie wskaźników, takich jak miejsce pełnienia służby, czy miejsce zamieszkania. W formacjach podległych MSWiA i w Służbie Więziennej obowiązują odrębne rozporządzenia w tym zakresie.

– Teraz resort finansów domaga się zrównania wysokości wskaźników między służbami, od czego uzależnia dalsze wypłacanie świadczenia mieszkaniowego funkcjonariuszom Służby Więziennej. 12 maja podczas spotkania w Centralnym Zarządzie Służby Więziennej dowiedzieliśmy się, że taki warunek został postawiony już w trakcie konsultacji, o czym jako strona społeczna nie wiedzieliśmy. To absurd – mówi Marcin Kulig.

Zaznacza, że funkcjonariusze pozostałych formacji mundurowych zwracają 50 proc. uzyskanej wcześniej pomocy na cele mieszkaniowe, funkcjonariusze SW, muszą oddać 100 proc. Funkcjonariusze podlegli MSWiA mogą liczyć na wyższą „dojazdówkę”, czyli zwrot kosztów dojazdów do pracy. Mają też możliwość wyboru wskaźnika, funkcjonariusze SW, takiej możliwości nie mają. – To wybiórcze traktowanie całego problemu. Resort finansów chce zrównać tylko wskaźniki, nie ma tu mowy o równym traktowaniu – dodaje związkowiec.

25 maja Rada Krajowej Sekcji Służby Więziennej NSZZ „Solidarność” skierowała do premiera Donalda Tuska stanowisko, w którym domaga się natychmiastowego wycofania się z prac nad zmianami w naliczaniu świadczenia mieszkaniowego dla funkcjonariuszy tej formacji i podjęcia rzeczywistego dialogu ze stroną społeczną.

Jeden z postulatów dotyczy przeprowadzenia pełnej analizy porównawczej uprawnień mieszkaniowych we wszystkich służbach mundurowych, obejmującej nie tylko wysokość świadczenia, ale również dodatki za dojazd i zasady zwrotu pomocy finansowej.

W stanowisku podkreślono, że to, co zostało funkcjonariuszom Służby Więziennej przyznane po latach starań, protestów i negocjacji, nie powinno być dziś ograniczane ani odbierane. – Tego rodzaju decyzje rodzą w środowisku funkcjonariuszy poczucie zawodu, niesprawiedliwości oraz utraty zaufania do państwa. Trudno oczekiwać pełnego zaangażowania i stabilności kadrowej tam, gdzie funkcjonariusze odnoszą uzasadnione wrażenie, że są stale traktowani gorzej niż ich koledzy z innych formacji – czytamy w stanowisku Rady Krajowej Sekcji Służby Więziennej NSZZ „Solidarność” do premiera Donalda Tuska.

aga