Solidar Śląsko Dąbrow

Coraz lepsze płace w fabryce Danone w Bieruniu

W fabryce Danone w Bieruniu warunki pracy i płacy są coraz lepsze. Wiele rozwiązań korzystnych dla pracowników wprowadzonych zostało dzięki staraniom zakładowej Solidarności.
 
W tym roku płace zasadnicze pracowników produkcji, działu logistyki oraz laboratorium kontroli jakości wzrosną od 200 do 450 zł brutto. Wyższe wynagrodzenia wpłyną na ich konta  na początku kwietnia wraz z wypłatą za marzec. Równocześnie otrzymają też wyrównanie za styczeń i luty.  
 
Wysokość wzrostu płac dla poszczególnych osób zostanie uzależniona od oceny ich pracy za 2018 rok. – Każdy pracownik otrzymał informację dotyczącą swojej oceny i jeżeli się z nią nie zgadza, może się odwołać – mówi Eugeniusz Święcicki, szef Solidarności w fabryce. Zaznacza, że kryteria oceniania pracowników zostały uzgodnione przez pracodawcę ze stroną związkową.
 
Jak podkreśla szef zakładowej „S”, wzrost płac zasadniczych oznacza podwyższenie pochodnych wchodzących w skład miesięcznego wynagrodzenia, m.in. dodatku za pracę w soboty i niedziele, który w firmie wynosi 40 proc. Dodatkowo do podstawy wynagrodzeń pracowników doliczona zostanie część miesięcznej premii w wysokości 150 zł brutto. Wszystkie te uzgodnienia zostały zapisane w porozumieniu płacowym podpisanym przez pracodawcę z Solidarnością na początku roku. 
 
Dzięki staraniom związkowców od kilku lat w fabryce systematycznie wprowadzane są rozwiązania korzystniejsze dla pracowników, niż kodeksowe minimum. Dodatek za pracę w dni świąteczne wynosi 100 proc. Natomiast dodatek za pracę na drugiej i trzeciej zmianie w Wielką Sobotę, Wigilię oraz podczas Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy został podwyższony do 200 proc. 
 
Święcicki przekonuje, że drogą do sukcesu jest dialog w przedsiębiorstwie. – Pracownicy to dostrzegają i cenią sobie pracę w naszej fabryce. Rotacja jest znacznie niższa niż w innych zakładach. W Danone wynosi ona 7 proc., a średnia w kraju to 21 proc. Wiele osób pracuje u nas od ponad 20 lat – mówi. 
 
Danone to międzynarodowy koncern spożywczy.  W Polsce posiada zakłady m.in. w Bieruniu, Opolu i w Krotoszynie. W fabryce w Bieruniu zatrudnia ok. 540 osób.
 
aga
źróło foto:pixabay.com
 

Dodaj komentarz