Solidar Śląsko Dąbrow

Gospodarka tego nie wytrzyma, a bezrobocie zacznie drastycznie rosnąć – po ogłoszeniu przez rząd propozycji wzrostu płacy minimalnej w przyszłym roku media zalała fala tego typu komentarzy. Niemal identyczne prognozy pojawiały się również w poprzednich latach, za każdym razem, gdy płaca minimalna szła w górę. Co prawda żadna z nich się nie potwierdziła, ale to najwyraźniej w niczym nie przeszkadza ani ekspertom, ani cytującym ich mediom.

W internecie nic nie ginie, a niektóre komentarze bardzo źle się starzeją. W poniższej tabeli w lewej kolumnie znajdują się prognozy dotyczące skutków podniesienia płacy minimalnej wygłaszane przez przedstawicieli jednej z organizacji pracodawców. Z kolei prawa kolumna to rzeczywiste wskaźniki gospodarcze z danych lat publikowane przez Główny Urząd Statystyczny.

Wnioski z powyższej tabeli są jednoznaczne: Podniesienie płacy minimalnej nie powoduje automatycznie wzrostu bezrobocia i wyhamowania wzrostu gospodarczego. To zupełnie fałszywy choć bardzo rozpowszechniony mit.

Łukasz Karczmarzyk