Solidar Śląsko Dąbrow

Co należy się pracownikowi w zimie?

Utrzymanie odpowiedniej temperatury w biurach i w pomieszczeniach produkcyjnych, a także zapewnienie ciepłej odzieży i gorących napojów osobom pracującym na zewnątrz – to najważniejsze, ale nie jedyne obowiązki pracodawcy w okresie zimowym. Ich lista jest znacznie dłuższa. 
 
Przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy nakładają na pracodawców szereg obowiązków związanych z pracą w okresie od 1 listopada do 31 marca. Jedną z korzyści zrzeszania się w związkach zawodowych jest możliwość powołania Społecznej Inspekcji Pracy, która pilnuje, by wszystkie normy związane z pracą w niskich temperaturach zostały przez pracodawcę spełnione. W firmach wodociągowych, ciepłowniczych czy budowlanych rola SIP jest nie do przecenienia. – Jeżeli coś jest nie tak, pracownicy do nas dzwonią, a my natychmiast interweniujemy u pracodawcy. Dzięki temu na bieżąco udaje nam się rozwiązać wiele problemów i uniknąć niebezpiecznych sytuacji – mówi Tadeusz Stokłosa, przewodniczący Solidarności w katowickiej Elektrobudowie.
 
Odzież, gorące napoje
Jednym z obowiązków pracodawcy jest zapewnieniem ciepłej odzieży osobom pracującym na zewnątrz. Zimowe ubrania są wydawane na podstawie taryfikatorów. Część osób otrzymuje je raz na 12 miesięcy, inne raz na dwa lata. Z informacji przekazywanych przez przedstawicieli Solidarności wynika, że w firmach, w których działa organizacja związkowa, nie ma problemów z zimową odzieżą. – Pracownicy korzystają z ciepłych ubrań nie tylko w zimie, ale także np. jesienią, gdy na dworze zrobi się zimno – mówi Adam Musiał, zakładowy społeczny inspektor pracy w spółce Wodociągi Jaworzno. W okresie zimowym osoby pracujące na zewnątrz mają również prawo do gorących napojów. Pracodawca powinien je dostarczyć, gdy temperatura spadnie poniżej 10 stopni Celsjusza. W jaworznickich wodociągach gorąca herbata jest zapewniona przez całą zimę. Dodatkowo wszystkie osoby pracujące na zewnątrz w nadgodzinach otrzymują posiłki regeneracyjne. Podczas pracy mogą się także ogrzać w pojazdach pogotowia technicznego, które zostały wyposażone w tzw. ogrzewanie postojowe niezależne od pracy silnika.
 
Zaniżone normy?
Kwestią wzbudzającą spore kontrowersje są natomiast posiłki regeneracyjne, które pracownicy powinni otrzymywać w zależności od wysiłku energetycznego podczas zmiany roboczej. Dla mężczyzn norma ta została ustalona na poziomie 1500 kcal, dla kobiet jest to 1000 kcal. – Te normy są zaniżone. W naszej spółce zamiast posiłków pracownicy dostają bony regeneracyjne. Kilka lat temu chcieliśmy doprowadzić do tego, żeby wszystkie osoby pracujące w terenie je otrzymywały, ale to się nie udało – mówi Tadeusz Nowak, przewodniczący Solidarności w Tauron Ciepło. Dodaje, że gdy w okresie zimowym dojdzie do awarii, nierzadko problemem jest zapewnienie pracownikom możliwości ogrzania się. – Jeśli nie ma innego sposobu, stawiane są namioty, w których mogą schronić się od wiatru i śniegu – mówi Tadeusz Nowak.
 
Temperatura w biurach i na halach
Z przepisów BHP wynika, że temperatura w biurach i w pomieszczeniach, w których wykonywana jest lżejsza praca fizyczna, nie może być niższa niż 18 stopni Celsjusza. Natomiast w halach, w których wykonywana jest ciężka praca fizyczna, słupek rtęci nie może spaść poniżej 14 stopni Celsjusza. – Podczas ostatniej zimy kilkakrotnie musieliśmy zgłaszać pracodawcy, że jedna z hal, w której montowane są konstrukcje stalowe, jest niedogrzana – mówi Andrzej Talaga, przewodniczący Solidarności w spółce Mostostal Zabrze. Podobna sytuacja w ostatnich latach miała miejsce także w spółce Bitron Poland w Sosnowcu. Na dwóch halach produkcyjnych należących do tej spółki często było zimno, na co związkowcy zwracali uwagę. W wyniku tych interwencji zakupione zostały nagrzewnice, a między jedną z hal i otwartym magazynem zamontowana została kotara. – To były nasze drobne, ale ważne sukcesy. Mamy nadzieję, że dzięki nim nadchodząca zima będzie pierwszą od kilku lat, podczas której na halach będzie ciepło – mówi Michał Imiołek, zakładowy społeczny inspektor pracy w Bitron Poland.
 
Agnieszka Konieczny
żródło foto:pixabay.com/CC0
 
 

Dodaj komentarz