Solidar Śląsko Dąbrow

Co czwarty do zwolnienia

Zwolnienie co czwartego pracownika w sprywatyzowanych spółkach Skarbu Państwa – Elektrociepłowni Zabrze oraz Zespole Elektrociepłowni Bytom zapowiedział dziś w komunikacie prasowym nowy właściciel obu zakładów – firma Fortum Power and Heat Polska. Związkowcy, którzy od wielu tygodni negocjują pakiet socjalny dla załóg są oburzeni, bo o tych planach dowiedzieli się dziś z informacji zamieszczonych na portalach internetowych lub z komunikatów wywieszonych w zakładach.

– To irytujący dla pracowników i reprezentujących ich związkowców sposób działania.  Traktujemy to jako próbę wywarcia presji na negocjatorów i załogę – komentuje Piotr Wujec, pełnomocnik Wspólnego Związkowego Zespołu Negocjacyjnego Elektrociepłowni Zabrze S.A.

– W  ubiegły piątek przez wiele godzin, do późnego wieczora, prowadziliśmy rozmowy z przedstawicielami nowego właściciela i tego dnia otrzymaliśmy jego projekt pakietu socjalnego. Nie padło  wówczas ani jedno słowa o takich planach redukcji zatrudnienia, o których mowa w dzisiejszym komunikacie.  Przez cały weekend opracowywaliśmy nasze stanowisko wobec projektu  przekazanego nam w piątek i w poniedziałek rozmowy były kontynuowane. Kolejne odbędą w środę i w czwartek – dodaje pełnomocnik WZZN S.A.

Związkowcy podkreślają, że nie zgadzają się na taki poziom redukcji zatrudnienia, o jakim poinformował zarząd Fortum w dzisiejszym komunikacie. 

24 listopada 2010 roku Fortum Power and Heat podpisało z Ministrem Skarbu Państwa umowę kupna 85 proc. akcji spółki Elektrociepłownia Zabrze oraz 85 proc. akcji spółki Zespół Elektrociepłowni Bytom. Całkowita wartość transakcji wyniosła ponad 82 mln zł. 3 stycznia oba zakłady zostały formalnie przejęte przez nowego inwestora, mimo braku pakietów socjalnych dla załóg. Nadal trwają negocjacje w sprawie pakietów w obu elektrociepłowniach, mimo że początkowo zakończenie negocjacji w bytomskim zakładzie zaplanowano na 28 lutego. W EC Zabrze ten termin mija 31 marca.
 

Dodaj komentarz