Solidar Śląsko Dąbrow

Cięcia zatrudnienia w Orange Polska

W 2015 roku około 1500 pracowników ze wszystkich krajowych zakładów spółki Orange Polska będzie musiało odejść z pracy na zasadzie dobrowolnych odejść lub zgodzić się na przeniesienie do firm zewnętrznych.

– Brakuje rąk do pracy, ludzie wykonują zadania, które kiedyś należały do kilku osób, a mimo to pracodawca każdego roku pozbywa się kolejnych pracowników. Pod presją proponuje im dobrowolne odejścia lub przeniesienie do firm zewnętrznych. Ludzie słyszą: albo odejdziesz z pracy za odprawą, albo za kilka miesięcy zostaniesz zwolniony i nie dostaniesz nic. Albo przejdziesz do spółki-córki z rocznymi gwarancjami zatrudnienia, albo wkrótce w ogóle stracisz pracę. Najgorsze, że udowodnienie pracodawcy, że te działania są niezgodne z prawem, nie jest możliwe, bo ludzie pozornie sami się na nie godzą – mówi Ireneusz Kwiecień, przewodniczący Solidarności w zakładzie Orange Polska w Katowicach.

Orange Polska utworzona została na bazie spółki Telekomunikacja Polska S.A., którą w 2000 roku kupił francuski koncern France Telecom. Wówczas w jej zakładach w całej Polsce pracowało 55 tys. osób. Obecnie załoga okrojona została do niespełna 17 tys. pracowników.

bg

foto:commons.wikimedia.org/Lowdown

Dodaj komentarz